Přesně za měsíc začne v Liberci další ročník Mezinárodního festivalu animovaných filmů Anifilm 2025. Konat se bude od 6. do 11. května a zázemí bude mít opět v části libereckého zámku v blízkosti Paláce Liebieg. Jako každý rok se v soutěžním programu Anifilmu představí to nejlepší ze současné světové i české animované tvorby. Výběrové komise již dokončily svou práci a festival představuje filmy i hry, které poroty i publikum uvidí v jednotlivých soutěžních kategoriích. Anifilm již také zveřejnil své hlavní téma, kterým je sci-fi, a tímto žánrem ovlivněný festivalový vizuál. Anifilm 2025 má i prvního oceněného filmaře, kterým je grafik, ilustrátor a autor originálních filmových plakátů Vratislav Hlavatý. Získá ocenění za celoživotní přínos animovanému filmu.
Anifilm je přehlídkou animovaných filmů s mezinárodním renomé. Mezinárodní soutěž každý rok přináší to nejlepší ze světové animace, a to v osmi kategoriích – od celovečerního filmu přes hry až po virtuální realitu. Česká tvorba září v soutěži Český obzor. Vítězné krátké filmy z Anifilmu mají navíc šanci získat Oscara. Návštěvníky a návštěvnice festivalu čeká přes 400 filmů a více než pět desítek odborných programů.
„Letošní Anifilm se ponoří do fascinujícího světa science-fiction, žánru, který propojuje sny, technologie a otázky budoucnosti lidské existence. Diváci a divačky tak budou mít příležitost posoudit, jak sci-fi rezonuje v české i světové animaci,“ prozrazuje mluvčí Anifilmu Gabriela Zajícová.
Anifilm uvede klíčové snímky Reného Lalouxe, včetně restaurovaného celovečerního filmu Divoká planeta. „Z dalších kultovních celovečerních klasik žánru nebude chybět ikonický Ghost in the Shell nebo vizuálně úchvatný Chronopolis. Dojde ale i na krátké filmy Piotra Kamlera, americkou nezávislou sci-fi animaci i na tu, která vznikala ve východním bloku. A samozřejmě důkladně prozkoumáme českou sci-fi tvorbu. Současnost žánru si pak předvedeme také na seriálové tvorbě i na současných celovečerních filmech,“ slibuje Zajícová.
Téma osobně v Liberci doprovodí také hosté, jedním z nich bude známý francouzský historik Xavier Kawa-Topor, autor knihy o filmu Divoká planeta.
Sci-fi prostoupí celý festival a odráží se již ve vizuální identitě festivalu od výtvarníka, režiséra, animátora, ilustrátora a autora komiksů Marka Bergera. Známý je jeho studentský film Pérák: Stín nad Prahou. V loňském roce si z Anifilmu odnesl cenu za zakázkové dílo Rychlé šípy slaví 85 let. S Ondřejem Kavalírem také vytvořil komiks Octobriana nominovaný na Cenu Muriel 2023. O svém pojetí vizuální identity Anifilmu 2025 říká: „Zvolil jsem estetiku retrofuturismu a motiv verneovsky zastaralé raketky z éry naivních představ o kolonizaci vesmíru, letící vstříc novým kosmickým dobrodružstvím.“
Které celovečerní filmy budou letos na Anifilmu soutěžit?
Mezinárodní soutěž celovečerních filmů je jednou z nejsledovanějších programových částí Anifilmu a udělují se v ní dvě ceny: pro filmy určené dospělým a pro filmy určené dětem a mladému publiku. Letos výběrová komise z široké nabídky vybrala 10 filmů, do každé kategorie po pěti.
„Dospělí diváci a divačky se tak můžou v soutěži těšit na film Paměti z ulity (Memoir of a Snail) od oscarového australského režiséra Adama Elliota, který byl před pár lety hostem Anifilmu. Oscara už má doma i francouzský tvůrce Michel Hazanavicius, který bude v soutěži zastoupen snímkem Nejcennější náklad (La plus précieuse des marchandises, Francie, Belgie). V soutěži budou chtít porotu o svých kvalitách přesvědčit i filmy Odstíny Iráku (Le Parfum d'Irak, režie Léonard Cohen, Francie), Boys Go to Jupiter (režie Julian Glander, USA) a Sanatorium na věčnosti (Sanatorium Underthe Sign of the Hourglass, režie Stephen Quay a Timothy Quay, Velká Británie, Polsko, Německo),“ prozrazuje Zajícová.
Pro děti a mladé publikum pak festival vybral filmy, mezi nimiž má s loutkovým filmem Život k sežrání zastoupení také česká kinematografie v osobě režisérky Kristiny Dufkové. Její film bude soupeřit se snímkem lotyšského režiséra Gintse Zilbalodise Kočičí odysea (Flow) čerstvě oceněným Oscarem, s japonsko-francouzským příběhem Přízračný kocour Anzu (Ghost Cat Anzu) režisérské dvojice Yoko Kuno a Nobuhiro Jamašita a s filmem Divoši (Sauvages, Švýcarsko, Francie, Belgie) švýcarského režiséra Clauda Barrase. Pětici filmů soutěžících o přízeň poroty i mladých diváků uzavírá film Angelo v tajemném lese (Angelo dans la forêt mystérieuse, Francie, Lucembursko) francouzských režisérů Vincenta Paronnauda a Alexise Ducorda.
Kdo získá cenu v kategoriích krátký a studentský film?
Tradičně různorodý je výběr krátkých filmů, čítající 34 snímků. Mezi autorkami a autory najdeme známá jména světové animace jako například Florence Miailhe, Gianluigi Toccafondo, Edmunds Jansons, Nicolas Gebbe, Joriko Mizuširi, Roberto Catani, Izabela Plucińska nebo Olga a PriitPärnovi. A i v této kategorii mají šanci získat festivalovou cenu Animorphu „domácí", a to díky Hun Tunovi Magdaleny Hejzlarové, Hurikánovi Jana Sasky a I Died in Irpin od Anastasie Falileievy.
„Mezinárodní studentská tvorba letos nabídne 31 filmů, mezi nimiž najdeme hned pět českých snímků. V mezinárodní soutěži jde o rekord, který potvrzuje, že se domácí studentské tvorbě daří,“ podotýká mluvčí festivalu.
Seznamte se s výběrem soutěžních videoklipů
„Pro animátorky a animátory jsou hudební videa atraktivní formou k ozkoušení nejrůznějších technik, žánrů, vizuálních stylů, narativních postupů a slaďování atmosféry s audio složkou. Dokazuje to i 27 vybraných videoklipů, pokrývajících hudební styly a skladby od alternativních kapel až po velká jména. Ani tento rok v kategorii nechybí české klipy. Vuka Jevremovice s Laibach nebo Ramana Djafariho s Coldplay tak na souboj vyzvou třeba Michaela Matějková s Ida the Young či Jaromír Plachý s kapelou DVA,“ podotýká Zajícová.
Vybráni jsou i soutěžící v kategorii abstraktní a nenarativní animace. „Tato kategorie nabízí výjimečný prostor pro hraniční formy animace, v 17 vybraných filmech nalezneme jak obdiv k digitální vizualitě, tak lásku k „analogu“. Ve výběru nechybí známá jména jako Boris Labbé, Mykyta Lyskov, Nicolas Brault či Gina Kamentsky,“ přibližuje další ze zástupců PR oddělení Anifilmu Petr Slavík.
Soutěžit budou i počítačové hry a svou samostatnou soutěž má i česká tvorba. „V mezinárodní soutěži počítačových her budou jak klenoty nezávislé scény, tak i odvážná tvorba studií, která se nebojí posouvat herní médium. Najdeme tak vedle sebe experimentální stop-motion RPG Judero, koláž středověkých maleb Death of the Reprobate či sérii „hudebních krabiček“ Oddada. I letos soutěž ukazuje kvalitu české a slovenské tvorby v podobě her Microcivilization, Playing Kafka a Felvidek,“ dodává Slavík.
Anifilm ale také otevírá dveře nové generaci herní komunity, přicházející z herních oborů Česka, Slovenska, Polska a Německa, a tak letos poprvé proběhne samostatná soutěž studentské herní tvorby. Anifilm společně s festivalem Cyber Sail za podpory Nadace PPF také pořádá pitching herních projektů, studia zde mohou získat finanční podporu, která jim pomůže zajistit plynulý vývoj jejich nových her.
Tuzemská soutěž Český obzor opět nabídne inspirativní vhled do současné české animace, a to díky širokému rozpětí soutěžních kategorií. „Soutěžit budou krátké a celovečerní filmy, dále filmy studentské, seriálová a zakázková tvorba a rovněž videoklipy. Tradičně nejpočetnější je studentská tvorba, která zahrnuje snímky nejen z FAMU, UMPRUM či Univerzity Tomáše Bati, ale i z dalších českých škol. O cenách rozhodne svým hlasováním Rada animovaného filmu (RAF), výsledky budou vyhlášený na slavnostním zahájení festivalu v Liberci v úterý 6. května. Kromě cen v jednotlivých kategoriích rada udělí i cenu pro nejlepší české animované dílo,“ prozrazuje Gabriela Zajícová.
Letošní ocenění za celoživotní přínos animovanému filmu patří Vratislavu Hlavatému
Cenu za celoživotní přínos animovanému filmu si tentokrát z Liberce odnese Vratislav Hlavatý, legendární postava české animace, grafického designu i balónového létání. „Jako výtvarník s nezaměnitelným a výrazným stylem vtiskl podobu filmům Jiřího Brdečky, Genea Deitche, Václava Bedřicha, Jiřího Tyllera a Michaely Pavlátové. Veřejnosti je známý především jako grafik, ilustrátor a autor originálních filmových plakátů. Z jeho filmografie, kterou festival připomene, jmenujme například snímky Drahoušek Klementina (1959), Obři (1969), Karneval zvířat (2006) nebo seriál Z deníku žáka III. B aneb Edudant a Francimor (1993). Součástí oslav Hlavatého tvorby bude také výstava v Oblastní galerii Liberec,“ uzavírá mluvčí festivalu.
Chceš nám něco sdělit?Napiš nám