čtvrtek 18. srpna 2022 Helena

Rekonstrukce kavárny v kině Varšava získala cenu architektů

Prestižní cenu Grand Prix Obce architektů v kategorii Architektonický design, drobná stavba a umělecké dílo v architektuře získala rekonstrukce foyer kina Varšava na kavárnu. Náročná rekonstrukce stála 3,2 milionu korun, následovat by měly i další části budovy včetně samotného kina.

„Dík patří všem lidem, kteří se na této práci podílejí. Nejde zde jen o architekturu, ale o celé klima ve městě, které se tímto počinem snažíme zlepšit,“ řekl architekt Ondřej Pleštil při slavnostním vyhlášení dne 19. 5. ve Veletržním paláci v Praze.
Rekonstrukce foyer na kavárnu je teprve první etapou v celém projektu. Hlavním problémem v obnově budovy jsou peníze.

Dotace od města nestačila ani na rekonstrukci foyer, spolku Zachraňme kino Varšava vyšla vstříc i řada firem nebo Liberecký kraj. Členové spolku do rekonstrukce dokonce dávali vlastní peníze a tři sta tisíc se vybralo při veřejné sbírce.

Nevěděli, jestli budou peníze

„Dramatické bylo, že to vše probíhalo již během stavby a tak jsme často museli vzít zodpovědnost na sebe a práce objednat, aniž bychom věděli, že na ně budeme mít. Nakonec jsme však řádně zaplatili všechny faktury a kavárnu se podařilo otevřít ,“ řekl Jiří Žid. Rekonstrukce nakonec stála 3,2 mil. Kč.

S rekonstrukcí pomáhala i řada dobrovolníků, mnoho úprav dělal spolek sám, bez stavebních firem. A obnova dopadla na výbornou. „K původnímu interiéru jsme přistupovali velmi citlivě, ctili jsme původní hodnoty architektury budovy a nové prvky jsme navrhovali sebevědomé, solidní s tím, aby vytvořili vyrovnaný celek s původním art-decovým interiérem,“ popsala Zuzana Koňasová.

Ovlivnit kulturní život

Spolek se nyní chystá pokračovat v rekonstrukci zbytku budovy, už teď ale chce ovlivnit kulturní život města, na který si řada Liberečáků roky stěžuje. „Máme tu trochu pokřivené vnímání městského života. Hraje v tom asi svou roli i to, že jsme byli vždy sportovní město, ne kulturní. Základem je přesvědčit lidi, aby na náš program rádi chodili. To bude oříšek. Liberečané nemají moc zájem, život z centra tu kdysi vymizel, což je pochopitelné – je to tam neútulné, není si ani kam sednout, kam jít,“ shrnul Petr Hubáček

A čím vlastně rekonstrukce foyer porotu zaujala? „Tato malá renovace byla provedena velmi správným způsobem – rekonstrukce všech starých, historicky cenných prvků tohoto interiéru, a doplnění některých nových a současných detailů, ve stylu historického interiéru. Všechny originální prvky tohoto prostoru byl opraveny v duchu budovy. Dobrý příklad rekonstrukce v takovém místě,“ píše se ve zprávě mezinárodní poroty. 

Autoři

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Dagmar Fejglová

Byla jsem zde a velmi chválím úpravu prostoru kavárny a zajímavé řešení sociálního zázemí. Možná kdyby ceny nabízených produktů byly nižší, chodilo by více návštěvníků a bylo by více peněz na provoz a na opravy.

pátek, 22. května 2015, 10:08

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.