V areálu hradu Valdštejn u Turnova na Semilsku pokračují i letos záchranné a rekonstrukční práce za zhruba milion korun. Polovinu zaplatí město, zbytek pokryjí dotace, které se podařilo získat z ministerstva kultury a Libereckého kraje. Novináře o tom dnes informoval turnovský starosta Tomáš Hocke (Nezávislý blok).
Turisty, kterých na známou památku v Českém ráji vyráží ročně kolem 60.000, by ale práce nijak omezit neměly. "Část oprav se týká opravy torza zdiva u starého paláce, tam je určitě zajímavé se podívat na lešení a na to, jakým způsobem se vůbec řemeslníci k tomu skalnímu masivu a historickému zdivu dostávají. Je to taková adrenalinová záležitost," poznamenal Hocke. Ve stejném místě se podle něj opravuje i schodiště. "Pracuje se také v konírně pod hradem pod biliardovým sálem, kde se pro návštěvníky otevře nový prostor," dodal starosta. Do konírny by se pak měla přestěhovat expozice modelů hradů a zámků Českého ráje, která je dnes v biliardovém sálu.
Na zpevňování skalních bloků pod hradem a zdiva se pracuje už několik let. Pády kamenů či kusů skal totiž v Českém ráji nejsou nijak výjimečné, v blízkosti Valdštejnu ale poslední větší sesuv zaznamenali v listopadu 2011. Obslužnou cestu k hradu tehdy zavalily tuny zeminy a kamení, zřítila se na ni část pískovcové skály. Nikomu se nic nestalo.
Práce na zajištění skal je velmi obtížná. K nejnáročnějším úkolům patří už jen v komplikovaném terénu postavit lešení.
Valdštejn patří mezi perly Českého ráje. Po Troskách a Sychrově je to nejnavštěvovanější památka v kraji. Hrad na mohutných kamenných blocích založil kolem roku 1260 Jaroslav z Hruštice z rodu Markvarticů, předků pánů v Valdštejna. Od 90. let 20. století se do obnovy hradu investovaly desítky milionů korun z rozpočtu města, ale i díky dotacím od ministerstva kultury a kraje. Přední část hradu je bezbariérová.
Zdroj: ČTK
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.