Liberecká Oblastní galerie chystá výstavu pozdně barokních děl Filipa Leubnera, který byl nejvýznamnějším libereckým malířem druhé poloviny 18. století. Na výstavě bude i největší obraz, jaký kdy galerie vystavila. Novinářům to řekla kurátorka výstavy Zuzana Štěpanovičová.
"Je to nově restaurovaný oltářní obraz sv. Bonaventury, původně vytvořený pro stejnojmenný kostel v Mladé Boleslavi, s rozměry 375 krát 220 centimetrů," uvedla. Po jeho zrušení kostela byl předán Římskokatolické farnosti ve Verneřicích, která jej nechala restaurovat. Restaurování trvalo dva roky a finančně na něj přispělo ministerstvo kultury.
Obraz Svatého Bonaventury je pravděpodobně nejreprezentativnější a také největší dílo Filipa Leubnera na území České republiky. Další podobná plátna byste našli v Polsku nebo v Německu na území Horní Lužice.
Právě oltářní obrazy tvoří nejvýznamnější část Leubnerovy tvorby. "Po více než čtyřicet let se spolupodílel na výzdobě řady kostelů a kaplí v severních a středních Čechách i v Horní Lužici," uvedla kurátorka. V Liberci je jedno jeho dílo v kostele Nalezení svatého Kříže, na oltářním obraze je svatá Tekla se svatým apoštolem Pavlem.
Před zhruba 250 lety byl Leubner považován za významného autora spjatého především s regionem horního toku Lužické Nisy. "S oblibou připisoval ke své signatuře jméno svého rodného Liberce, tedy tehdy Reichenberg," řekla Štěpanovičová. Zakázky mu zadávali představitelé církevních i aristokratických kruhů, zaměstnávali ho i Clam-Gallasové. Dnes je téměř neznámý. Mnoho jeho děl se nedochovalo nebo jsou ve špatném stavu.
Nenávratně ztracena je například jeho křížová cesta v Hrádku nad Nisou nebo výmalba pokojů v novém křídle libereckého zámku. Vytvořil ji v 70. letech 18. století podle nákresů francouzského architekta Louise Greniera. V tristním stavu je Leubnerovo největší dílo. Jde o devět oltářních pláten, které namaloval pro monumentální servitský kostel v Konojedech na Litoměřicku na objednávku Jana Kristiána Swéerts-Sporcka. "Jedno z pláten má výšku šest metrů, další tři metry," řekla Štěpanovičová.
Výstava v Liberci je zřejmě první, která je věnovaná tomto malíři. Budou na ní díla nejen ze sbírek galerie, ale i zápůjčky z Národní galerie v Praze, litoměřického biskupství a Severočeského muzea. "Mezi bezesporu zajímavé exponáty budou patřit zápůjčky z Městských muzeí Žitava. Ať již to jsou sakrální plastiky s doloženou libereckou proveniencí nebo obrazy, které dokumentují kulturní a vědecké ambice žitavského bohatého obchodního měšťanstva a městské rady," dodala kurátorka.
Výstava v Liberci potrvá od čtvrtka do konce února. Vedle Leubnerových obrazů na ní budou i práce jeho současníků - sochařů i malířů, s nimiž přišel do kontaktu, ať již osobně či prostřednictvím jejich děl.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.