Muzeum Českého ráje v Turnově usiluje o zapsání výroby perličkových ozdob z Poniklé na Semilsku na seznam UNESCO. Nikde jinde ve světě nic takového nemají, řekla dnes novinářům ředitelka muzea Vladimíra Jakouběová. Návrh chce muzeum předložit v březnu příštího roku, rozhodnutí očekává řádově v měsících.
Ponikelská výroba vánočních ozdob ze skleněných foukaných perliček patří od loňského roku na národní seznam nemateriálních statků tradiční lidové kultury. Ručně vyráběné ozdoby z foukaných perlí se v krkonošské vísce začaly vyrábět před více než 100 lety. Perličky se foukaly, stříbřily, řezaly, navlékaly na drátky a formovaly do tvarů skoro v každé ponikelské rodině. Do práce byli zapojeni všichni, od dětí až po dědečky.
Dnes je vyrábí už jen jedna malá ponikelská firma Rautis, která navazuje na společnost založenou v roce 1902 Stanislavem Hornou. Muzeum s Rautisem připravuje výstavu zaměřenou na tuto tradici. Návštěvníkům na ní přiblíží postup výroby. "Každá ozdoba se dělá zvlášť, je na tom odvedeno hodně ruční práce," uvedla kurátorka výstavy Lenka Tuláčková. K výrobě patří foukání perlí z dutých trubiček, stříbření roztokem olova a zinku, řezání na jednotlivé perličky a montování ozdoby. Návštěvníci si způsob výroby budou moci osvojit v tvůrčích dílnách, které budou součástí výstavy.
Výstava nazvaná Třpytivé Vánoce bude v Kamenářském domě od 23. listopadu do konce roku. Rautis na ní bude mít velkou část své produkce perličkových ozdob z historických i moderních kolekcí. Sklárna nabízí kolem 19 tisíc vzorů, některé pocházejí z počátku minulého století. Největší zájem je o tradiční vzory, zejména hvězdy. Návštěvníci uvidí na výstavě i jednu vzorkovnici vytvořenou zhruba před půl stoletím. Podle ředitelky muzea je na vzorkovnicích z Poniklé zajímavé to, že vznikají jiným způsobem, než je obvyklé. "Nejprve se ozdoba vyrobí a teprve pak zakreslí do vzorkovnice. Na tom je hezké, že to vychází z invence těch domácích dělníků," dodala.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.