Co nám cestování do života přináší? A proč vlastně cestovat a nesedět doma na gauči? To je jen ve zkratce jedno z témat, kolem kterých se bude točit úterní večer v Knihkupectví a antikvariátu Fryč. Hostem bude biolog, filosof a spisovatel, profesor oboru Filosofie a dějiny přírodních věd na Přírodovědecké fakultě Univerzity Karlovy, vynikající přednášející s osobitým a poutavým projevem, Stanislav Komárek. Přednáška začíná v úterý 22. listopadu v 18:00.
Roku 1983 emigroval do Rakouska, kde působil v Naturhistorickém museu, na Ministerstvu zemědělství a v Zoologickém ústavu Vídeňské univerzity. Během pobytu ve Vídni také spolupracoval s tzv. Altenberským okruhem pro filozofii a dějiny přírodních věd. Zároveň se věnoval intenzivnímu studiu německé autonomistické školy v biologii a podobně orientovaných proudů v etologii a antropologii. V rámci tohoto studia navázal spolupráci s oddělením teoretické biologie Zoologického ústavu Vídeňské univerzity a Ústavem Konrada Lorenze v Altenbergu.
Od roku 1990 působí na Katedře filosofie a dějin přírodních věd Přírodovědecké fakulty UK. V roce 1993 absolvoval půlroční stáž na univerzitě v holandském Leidenu, která byla spojena se studiem tamních obsáhlých knižních fondů, prací na bibliografii mimetických jevů a zároveň přednáškovou činností. V letech 1996-2002 působil jako vedoucí Katedry filosofie a dějin přírodních věd Přírodovědecké fakulty UK. Externě učí též na Ústavu filosofie a religionistiky Filosofické fakulty UK. V letech 2003-2011 působil na Katedře obecné antropologie Fakulty humanitních studií UK. Roku 1994 se habilitoval v oboru entomologie, titul PhD. získal roku 1997 na PedF UK v oboru filosofie výchovy, roku 2001 byl jmenován profesorem filosofie a dějin přírodních věd na Přírodovědecké fakultě UK.
Stanislav Komárek také přispívá četnými esejemi do periodik. Jeho romány s esejistickými pasážemi bývají hodnoceny literární kritikou velmi protikladně. Pro svou prózu bývá některými kritiky přirovnáván k Janu Křesadlovi. V roce 2006 získal za své eseje cenu Toma Stopparda.
V rámci večera bude udělena také cena za bakalářskou a diplomovou práci pro studenty Katedry Filosofie TUL.
Jde o první ročník ceny, která přináší podporu aktivním studentům a je jedním z kroků k propojení života Technické univerzity a města Liberec. Cílem je rovněž ukázat, že TUL působí i v oblastech, které bývají někdy neprávem přehlížené, ale které, jak ukazují nejen události posledních měsíců, jsou pro naší společnost důležité. Jde o širokou oblast humanitních disciplín a s nimi spojených učitelských oborů, které mají rozvíjet klíčové dovednosti, jakými jsou kritické myšlení či informační gramotnost, ale také vést k uvědomění si hodnotového a etického zakotvení naší společnosti.
Hlavním částí ceny je stipendium ve výši 5 tisíc korun na studijní pobyt, účast na konferenci nebo jasně vymezený výzkum. Cenu předají docent David Václavík, vedoucí katedry a další hosté.
Hlavním sponzorem ceny je Knihkupectví a antikvariát Fryč, dále pak nakladatelství filosofické literatury Oikoymenh.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.