Vdechují život neživé loutce, a sami přitom zpravidla zůstávají zrakům diváků skryti. Jejich hlas bývá tím jediným, podle čeho je může hlediště identifikovat. Přesto i herecké umění loutkoherců často sklízí uznání divadelních odborníků.
O tom ostatně svědčí Ceny Thálie, udělované za nejlepší výkony na divadelních prknech za minulý rok v celé republice, které byly v sobotu 29. března rozdávány v pražském Národním divadle. Thálii za celoživotní mistrovství v oboru loutkového divadla získal herec a režisér libereckého Naivního divadla Zdeněk Peřina.
Zdeněk Peřina (narozený v roce 1946) hrál v libereckém loutkovém divadle pro děti více než 40 let. Do divadla přišel v roce 1968 a od té doby jako herec účinkoval v 97 inscenacích. Několik inscenací nastudoval také jako režisér, například Vánoce s Kulišákem, Tři přadleny nebo Čerty z Ještědu.
V roce 1979 získal Cenu Mateřinky za roli Kocoura v Brance zamčené na knoflík, v roce 1988 Cenu Českého literárního fondu i Skupovu cenu za roli soudce Azdaka v Kavkazském křídovém kruhu a v roce 1995 byl Zdeněk Peřina oceněn Skupovou cenou za herecký výkon v inscenaci Alibaba a čtyřicet loupežníků. Nyní jeho sbírku ocenění rozšířila pro herce z celé republiky pocta nejvyšší, Cena Thálie.
Napsala Zuzana Minstrová
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.