Liberecká knihovna je zapojena do mezinárodního projektu Česko-saská síť knihoven – Informace bez hranic. Cílem projektu je prostřednictvím sítě spolupracujících knihoven v příhraničních oblastech Česka a Saska zprostředkovat informace uživatelům knihoven i všem ostatním zájemcům z řad veřejnosti.
Kromě liberecké knihovny v projektu spolupracují další tři instituce: TechnischeUniversität Chemnitz - Universitätsbibliothek, HochschuleZittau/Görlitz– Hochschulbibliothek a Západočeská univerzita v Plzni - Univerzitní knihovna. Ukončení projektu je plánováno na 30. listopadu 2014.
Co mohou uživatelé knihovny od projektu čekat? Jednou z hlavních aktivit je podpora meziknihovních služeb, konkrétně objednávání knih ze spolupracujících knihoven rychlejší cestou a zdarma. Pokud potřebujete knihu v němčině, kterou není možné získat v liberecké knihovně, stačí si prohlédnout katalogy spolupracujících knihoven na stránce www.kvkli.cz/cssk, vybrat si a objednat.
Velkým přínosem zejména pro studenty, pedagogy a odborníky bude pořízení odborných zahraničních elektronických knih. "V rámci projektu nakoupíme cca 500 – 600 titulů a zaměříme se zejména na tyto obory: pedagogika, jazyky, textil, sklo, design, architektura, nanotechnologie a další vybrané oblasti. Na první nové přírůstky se mohou uživatelé těšit v průběhu června," říká ředitelka knihovny Blanka Konvalinková. Všechny knihy bude možné nejenom prohlížet online, ale také „půjčovat“ – to znamená stahovat na omezenou dobu.
Plánovány jsou také další aktivity V průběhu čtyř workshopůbudou prezentována a diskutována témata fungování a řízení knihoven v současném světě – např. v nejbližší době proběhne workshop v Zittau věnovaný problematice e-knih.
Součástí projektu jsou i Dny knihoven zaměřené zejména na vysokoškolské studenty – studenti navštíví knihovny v Chemnitz a v Plzni, seznámí se s jejich službami a nabídkou elektronických informačních zdrojů.
Napsala redakce
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.