Liberecká univerzita jako jediná v Česku vyučuje umění gastronomie, takzvanou aristologii. Absolventi tohoto neobvyklého oboru nebudou manažeři nebo kuchaři, budou prostě gurmáni, znalci jídla. Umění gastronomie připravila Fakulta umění a architektury.
S tímto nápadem přišel sám děkan fakulty při služebním pobytu v Chile. „Zkušebně otevíráme dva ateliéry, ve kterých se bude gastronomie spojovat s uměním i architekturou. Jeden povedu já a jeden profesor Bořek Šípek, který je velký gurmán a má v této oblasti velké zkušenosti,“ řekl Zdeněk Fránek.
Podle něj by na univerzitě měla vzniknout samostatná katedra, která se bude věnovat spojení jídla a umění. „Mým cílem je co nejdříve otevřít katedru Umění a gastronomie, a otevřít i PhD studium tohoto oboru,“ dodal děkan.
Absolvent předmětu Umění gastronomie se stane pravým gurmánem. Těch u nás moc není. Podle Fránka gastronomie není jen vaření, ale je součástí kultury národa a souvisí i s architekturou a uměním. „Mluvil jsem o tom se studenty. Je to pro ně něco nového a velmi lákavého. Mají velkou chuť se do této problematiky ponořit a pochopit ji od dob posední večeře přes honosné hostiny na císařských dvorech až po současné potřeby a stravování v kosmu. Nabídneme jim skutečně komplexní pohled na to, jak se může stravovat a jak se stravujeme. Je to živý a rychle se vyvíjející předmět. Výuku budeme doplňovat o stále nové poznatky z domova i ze světa,“ uvedl Fránek.
Předmět by měl na gastronomii nahlížet z filozofického hlediska, ale i z pohledu jeho historie i současných potřeb. Absolvent by měl být schopen připravit výjimečnou hostinu, ale i tečku za soukromou oslavou.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.