Počasí dnes8 °C, zítra6 °C
Sobota 2. listopadu 2024  |  Svátek má Památka zesnulých
Bez reklam

Zemřel dlouholetý člen libereckého divadla Jindřich Khain

Smutná zpráva zasáhla libereckou divadelní obec. Ve středu v odpoledních hodinách odešel představitel více než stovky rolí Jindřich Khain. Rodák z Valašska v Liberci zakotvil v roce 1975, strávil tu tak bezmála čtyřicet let a hrál až do úplného konce. Jeho poslední rolí byl Firs ve Višňovém sadu.

Jindřich Khain se narodil 2. dubna 1931 ve Zlíně. Po absolvování DAMU prošel několik divadel, například v Karlových Varech, prakticky celou kariéru ale strávil v libereckém divadle F.X. Šaldy. Ztvárnil tu přes sto rolí, například Sorina v Čechovově Rackovi nebo Petra Dubského v Našich furiantech. Herce si musí pamatovat snad každý Liberečák, který za posledních čtyřicet let do divadel v našem městě zavítal.

Jindřich Khain se objevil i v televizi a ve filmu. Vidět jsme ho mohli v seriálech Prima sezóna, Zdivočelá země nebo Dobrodružství kriminalistiky. Hrál také ve filmech Kráva či Golet v údolí.

Vzpomínka kolegů na Jindřicha Khaina

Každý divadelní dům má svoji duši. Ta duše je taková, jací jsou lidé, kteří v tomto divadle žijí a kteří v něm prožijí život. Stráví-li někdo v jednom divadelním domě takřka čtyřicet let jako pan Jindřich Khain, je těžké si bez něj tento divadelní dům jenom představit. Bez něj by nebyl takový, jaký je. O Jindřichu Khainovi to platí dvojnásob. Svérázný rodák z Valašska, který neopakovatelně vyprávěl v rodném dialektu barvité historky, bude i nadále promlouvat ústy svých mladších ba nejmladších kolegů, protože většině z nich jeho humor učaroval. Jindřich Khain pro ně byl zosobněním toho, čemu se říká bard. Herecký kolega ze starých dobrých časů, které určitě nebyly tak dobré, jak to zpětně vypadá, ale staly se krásnými díky s gustem pronášenému vypravování a díky humorným vzpomínkám. Svědkem něčeho, co už se nikdy nevrátí, byl pro mladší kolegy Jindřich Khain. Herec, který po pražské DAMU prošel několika divadly (Karlovy Vary, Trutnov, Nový Jičín, Cheb), aby přes Severočeské loutkové divadlo (dnešní Naivní divadlo) a Činoherní studio Ústí nad Labem zakotvil v roce 1975 v Divadle F. X. Šaldy. Za tu dobu tu stvořil přes stovku divadelních rolí. Větších i menších. S věkem si všichni kolegové i režiséři stále více uvědomovali jeho jedinečnost a nenahraditelnost. Z posledních let jsou jistě nezapomenutelné role Sorina v Čechovově Rackovi (2001), Velitele Žandárů v muzikálu Malováno na skle (2003) nebo role „dědečka“ Petra Dubského v Našich furiantech (2005). Jeho poslední rolí byl Firs ve Višňovém sadu (2014). Všem těmto postavám vtiskl svou životní zkušenost a skutečnými vráskami podepřenou hloubku. Filmové role (např. chasidští Židé ve filmech Golet v údolí či Hanele) nám ho zachytily navždy. Ale jak to tak bývá, člověk si víc váží toho, co je neopakovatelné a uplývavé. A to bylo divadlo. Jeho divadlo, kde na něj rádi budeme vzpomínat a vyprávět si o něm. Je o čem. Jindro, děkujeme…

Autoři

Štítky divadlo, Valašsko, film, Liberec, Divadelní fakulta Akademie múzických umění, dům, Karlovy Vary, Golet v údolí, Zlín, TV Prima, Zdivočelá země, Dobrodružství kriminalistiky

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Zemřel dlouholetý člen libereckého divadla Jindřich Khain  |  Kultura  |  Zprávy  |  Liberecká Drbna - zprávy z Liberce a Libereckého kraje

Můj profil Bez reklam

Přihlášení uživatele

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.