Deště a chladné počasí ještě nějaký ten den potrvají. Co třeba vyrazit na zámek. Zajděte si na Sychrov, od 1. července tam otevřou nové expozice. O tom, jak šlechta stolovala a o kultuře a vzdělávání mezi francouzskými aristokraty.
Jak vůbec vypadala každodenní tabule i svátečně prostřená v minulosti a co si dopřávali nejen šlechtici, ale i jejich služebnictvo. Návštěvníkům to přiblíží nová expozice v Bertině křídle zámku, která se na Sychrově stane od července do října druhou prohlídkovou trasou. Sychrovští tak reagují na zájem lidí poznávat, jak vypadal obyčejný i nevšední den našich předků.
„Prohlídková expozice je koncipována jako názorná instalace, sestavená z vybraných reálií zámeckých i hradních fondů a z ideálních rekonstrukcí všedních a svátečních tabulí. Doprovází ji tematické průvodní texty a reprodukce historických vyobrazení,“ uvedla Lucie Spálenská z Národního památkového ústavu Sychrově.
Prostřednictvím nové prohlídkové trasy nahlédnou návštěvníci do období od založení Rakouského císařství v roce 1804 až do zrušení šlechtictví v Rakousku v roce 1919. Vystaveny jsou ale i některé předměty staršího či mladšího data.
Část expozice představuje místnosti, kde se podávaly malé snídaně, velké snídaně, kolace (přilepšení), většina jídel a nápojů všedních dnů a zvláště jídel a nápojů postních dnů. V samostatné místnosti je rodinná jídelna, ve které se pořádaly také společenské večeře. Některé vystavené předměty ale také ukazují, jak se stolovalo u příležitosti oficiálních hostin, kdy byla jídla servírována na stříbře. Zmíněno je i některé nádobí francouzské kuchyně a k vidění je také dámský salon, v němž se podával čaj – čajový goûter.
„Samostatná místnost je věnována reáliím k podávání nápojů příslušných k jídlu a některých speciálních nápojů, typických např. pro noční večeři zvanou souper. Místnost s tureckým stanem poskytla příležitost k instalaci pikniku. Zvláštní skleník je věnován podání jídel služebným osobám s řadou unikátních reálií, které se dochovaly jen výjimečně,“ přiblížila další zajímavosti nové expozice Lucie Spálenská.
Jednou z nejzajímavějších částí expozice jsou rekonstrukce slavnostních tabulí, které si lidé prohlédnout ve dvou místnostech. V první místnosti spatří renesanční nástolník z marcipánu a klasicistní nástolník z porcelánových figurek včetně typického banketového poschoďového buffetu s nádobím na podívanou. V druhé místnosti uvidí barokní nástolník ze skládaných a lámaných ubrousků. Vystaveno je i několik dalších ubrouskových kreací, kterou doplňují vysvětlivky o historii prostírání jídelní tabule.
V rámci Roku francouzské kultury na zámku Sychrov otevírají i mimořádnou výstavu, nazvanou „Literárně-divadelní salon“, jenž připomíná klima, kulturu a vzdělanost v aristokratických francouzských salonech. S francouzskou kulturou bylo nedílně spjato divadlo a literatura. Jejich syntézu v umělecké produkci představuje tzv. „portrait historié“, kdy šlechta se nechávala zobrazovat s divadelní rolí, s níž se daná postava identifikovala.
Literárně divadelní salon na Sychrov představuje např. osobnosti z rodu Rohanů z děl Alexandra Dumase st., jeho Tří mušketýrů, ale také dalších, Královnin náhrdelník nevyjímaje. Připomenuta jsou díla klasiků francouzské literatury i divadla – Chateaubrian, Mollière , La Fontaine, díla Voltairova a hlavně Rousseauova, podnětná i pro výchovu šlechtických dětí v zemích Koruny české. Ostatně i pohádky k nám pronikaly z francouzských dámských salonů, což dokládají ukázky francouzských ilustrací.
Literárně-divadelní salon poukazuje i na francouzské literární vlivy, promítající se ve výzdobě např. v keramické tvorbě, nábytkářství.
Expozice i výstava budou pro veřejnost otevřeny denně v prázdninových měsících vždy od 10.00 do 17.00 hodin. V září a říjnu o víkendech a v pracovních dnech po předchozí telefonické dohodě.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.