Mníšek a Višňová. Momentálně nejsledovanější místa v libereckém regionu. Právě tam lidi ohrožuje velká voda. Na obou místech stále platí 3.SPA. Studenti zdravotnické školy pořádají sbírku pro lidi postižené záplavami.
Jeřice v Mníšku se drží na 107 centimetrech, Smědá v Předáncích vyšplhala na 284 centimetrů (Informace k 13. hodině ČHMÚ). Všichni jsou na nohou.
Ve Višňové jsou nachystaní k pomoci i záchranáři zdravotnické služby.
„V obci máme postavenou jednu posádku RLP - záchranář a doktor. Jsou tam připraveny týmy pro krizovou situaci - vůz hromadného neštěstí IVECO a v prostorách obecního úřadu máme 4 lůžka pro dospělé a jedno dětské lůžko. Posádky tam jsou nasazené 24 hodin, a to až do odvolání,“ informovala mluvčí Zdravotnické záchranné služby Libereckého kraje Lenka Markovičová.
„Dobrovolní hasiči z Liberce pomáhají s protipovodňovými opatřeními. Například jednotky z Krásné Studánky, Pilínkova, Horního Hanychova a Růžodolu vyjely do Višňové, kde provádějí monitoring Buloveckého potoka, pytlování a stavbu hrází. Hasiči z Karlinek zase odčerpávají vodu ze sklepů domů,“ informuje prostřednictvím webu štáb Povodňové komise SML a ORP Liberec.
Již ráno se sešla protipovodňová komise Liberecké kraje, a to v návaznosti na vyhlášení stavu nouze. Ten platí od včerejšího večera.
„Žádám obyvatele Libereckého kraje, aby bez výhrad uposlechli pokynů orgánů krizového řízení a velitelů záchranných složek a umožnili tak bezproblémový průběh záchranných prací,“ říká hejtman Martin Půta s tím, že situace v Libereckém kraji je pod kontrolou orgánu obcí i kraje.
Liberecký kraj také zřídil speciální Informační linku pro občany – 485 226 999. Linka bude v provozu 24 hodin denně až do odvolání.
„Pokud by došlo k vyhlášení evakuace a občané budou opouštět své domovy, je nezbytně nutné, aby před odchodem uzavřeli hlavní přívody elektřiny a plynu. Dále prosím, aby umístili na dveře svých obydlí informaci s místem svého pobytu a kontaktem na sebe. Usnadní tak práci záchranářům,“ dodává hejtman.
Hejtman dále upozorňuje, že s vyhlášením Stavu nouze je přísně zakázáno splouvat řeky a jakkoliv do nich vstupovat.
Hledají dobrovolníky
Internetový portál Mámjob.cz se rozhodl zapojit do pomoci lidem postiženým vodou a hledá.
„Snažíme se propojit dobrovolníky a lidi, kteří potřebují pomoc, tím, že jim vzájemně poskytneme kontakty,“ vysvětluje Martin Bárta. Postižení vodou jednoduše do formuláře na webové stránce zadají poptávku a zmíněný portál jejich zájem o dobrovolníka zveřejní. Stejným způsobem se mohou zaregistrovat i lidé, kteří mají chuť pomáhat.
Iniciativa vznikla spontánně, a tak jsou vítáni všichni.
Aktuální omezení na Liberecku:
III/0353 Černousy – Boleslav, která je zatopena na více místech a komunikace III/2931 Levínská Olešnice, která je díky sesuvu půdy průjezdná pouze částečně. Dále jsou zatopeny také velké liniové stavby (mosty, silnice) v Heřmanicích a Višňové, které se opravují po ničivých povodních ze srpna 2010. Vlaková doprava je omezena pouze na trati 086 z Rynoltic do Križan, která byla z důvodu sesuvu půdy uzavřena.
VÝZVA STUDENTŮ:
Od úterý 4.6 do pátku 7.6 od 9.00 do 18.00 hodin pořádá Střední zdravotnická škola a Vyšší odborná škola zdravotnická, Liberec, Kostelní 9, příspěvková organizace ve spolupráci s ČČK Jablonec n. N. humanitární věcnou sbírku na povodně 2013.
NEJVÍCE POTŘEBNÉ VĚCI: Deky, karimatky, jednorázové nádobí (kelímky,tácky,¬příbory), hadry, dezinfekce, gum.rukavice, lopaty, košťata, holiny, pláštěnky, saponáty, vlhčené ubrousky a pracovní rukavice. Věci vybíráme u hlavního vchodu školy.
KAŽDÝ MŮŽE POMOCT! POMOZTE I VY! DĚKUJEME
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.