Zastupitelé Liberce včera odmítli zrušit takzvanou nulovou toleranci hazardu. Ani jeden ze dvou předložených návrhů, který by měl umožnit provoz kasin, nezískal podporu.
Vyhlášku o úplném zákazu hazardu schválili zastupitelé těsnou většinou loni v prosinci. V platnost vstoupila letos v lednu, reálně se ale projeví až v příštím roce po vypršení již vydaných povolení k provozu výherních zařízení. Návrh na zrušení nulové tolerance vzešel dnes od opozičního zastupitele Jiřího Šolce (Starostové pro Liberecký kraj). Obává se vzniku černých heren a příměstského hraní, tedy vzniku heren v okolních obcí. Jedno takové kasino by například mělo vzniknout v sousední Stráži nad Nisou. "Negativa tak zůstanou Liberci," uvedl Šolc.
Navrhoval proto, aby zastupitelé dnes schválili zásady pro určení míst, kde by hazard bylo možné provozovat. Podle něj by zastupitele stanovení zásad k ničemu nezavazovalo. "Pokud by míst bylo příliš, nebyl by žádný nárok, abychom to podpořili," uvedl. Předpokládal, že případnou změnou vyhlášky by se zabývali v zastupitelstvu v červnu. Pro jeho návrh ale hlasovalo jen 18 zastupitelů, potřeba bylo 20 hlasů.
Za ekonomicky únosné pro město velikosti Liberce považuje Šolc 12 kasin. Třeba radní za Změnu pro Liberec Josef Šedlbauer jeho návrh nepovažoval za regulaci. "Deset až 20 kasin je jen přesunem hazardu. Pro potřeby města stačí jedno či dvě kasina," uvedl. Nastínil návrh na vytvoření jednoho kasina v městském objektu, k hlasování ho ale nepředložil. Neúspěchem skončil návrh primátora Tibora Batthyányho (býv. ANO), aby hazard zůstal zachován v Liberci na místech, kde jsou dnes kasina se živou hrou. Hlasovalo pro to jen 15 zastupitelů.
V Liberci ještě loni bylo možné hazard provozovat na 86 místech. Příjmy z této oblasti pro město postupně klesají. V roce 2015 radnice získala 76 milionů korun a loni kolem 60 milionů korun. Letos by to mělo být odhadem 40 milionů a od roku 2018 nic.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.