pondělí 3. srpna 2020 Miluše

Kandidátky do voleb zatím v Libereckém kraji podalo osm uskupení. Volit se má na začátku října

Své kandidátky do podzimních voleb podalo zatím v Libereckém kraji osm uskupení, řekla vedoucí oddělení voleb Krajského úřadu v Liberci Pavlína Kroupová. Která to jsou, zatím sdělit nemohla. Před čtyřmi lety vybírali voliči v Libereckém kraji novou krajskou reprezentaci z 19 kandidátek. Poslední termín pro předložení vyprší za týden, 28. července. Volby se uskuteční 2. a 3. října.

Funkci hejtmana bude už podruhé obhajovat Martin Půta, jeho Starostové pro Liberecký kraj znovu sestavili kandidátku jen s účastí zástupce Unie pro sport a zdraví, stejně jako ve dvou předcházejících volebních obdobích. Spojení s TOP 09 nebo KDU-ČSL většina členů už loni na podzim odmítla. TOP 09 a KDU-ČSL sestavily v kraji společnou kandidátku s názvem Společně pro Liberecký kraj, kterou vede vedoucí CHKO Český ráj Jiří Klápště.

Už v pondělí podalo svou kandidátku do krajských voleb hnutí ANO. ČTK to řekla krajská manažerka Jana Hajná. ANO, které před čtyřmi lety skončilo druhé za Starosty a je členem vládnoucí koalice, vede do voleb znovu náměstkyně hejtmana a starostka České Lípy Jitka Volfová. Stejného lídra jako před čtyřmi lety mají například i komunisté, které vede Stanislav Mackovík, nebo ODS, kde je znovu lídrem frýdlantský starosta Dan Ramzer.

Poněkud matoucí budou krajské volby pro příznivce Změny pro Liberecký kraj, která sestavila před čtyřmi lety společnou kandidátku se zelenými. Teď jdou do voleb samostatně s podobnými názvy. Dlouholetý lídr Změny Jan Korytář vede Změnu pro lidi a pro krajinu. Předseda krajské organizace Zelených Josef Šedlbauer, který byl před čtyřmi lety dvojkou kandidátky Změny, vede letos do voleb kandidátku nazvanou Pro KRAJinu. Samostatně jde do voleb také SPD, před čtyřmi lety kandidovala se Stranou Práv Občanů.

Krajské volby 2016

V posledních krajských volbách V Libereckém kraji se do zastupitelstva dostali lidé ze sedmi kandidátek, což bylo nejvíc v historii kraje. Volby vyhráli Starostové pro Liberecký kraj v čele s Půtou. Byl tak prvním hejtmanem v kraji, který dokázal funkci obhájit. Starostové vyhráli s výrazným náskokem, hlas jim dala téměř třetina voličů a v zastupitelstvu mají 18 míst z 45. Druhé bylo ANO s devíti mandáty, třetí komunisté. Za nimi skončily ČSSD, ODS, Změna pro Liberecký kraj a Koalice SPD a SPO. Kraji vládne koalice starostů s ANO, ČSSD a ODS, dohromady má 35 křesel.

Autoři | Foto Dominik Svoboda

Štítky volby, kraje, Liberecký kraj

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.