pondělí 3. srpna 2020 Miluše

KRAJSKÉ VOLBY 2020: Voliči budou vybírat z šestnácti stran a uskupení

V podzimních volbách do krajského zastupitelstva se bude v Libereckém kraji o přízeň voličů ucházet 16 politických stran a uskupení. Po skončení lhůty pro podání přihlášek to řekla vedoucí oddělení voleb Krajského úřadu v Liberci Pavlína Kroupová. Subjekty teď mají čas na opravu a doplnění kandidátek. Do 15. srpna úřad rozhodne o jejich registraci. Volby se uskuteční 2. a 3. října.

Před čtyřmi lety vybírali voliči v Libereckém kraji z 19 kandidátek, původně ale přihlášku podalo 20 subjektů stejně jako v roce 2012. Vyřazena byla kandidátka nazvaná Šance schopným jistoty všem, kterou nepodala strana, hnutí ani koalice, což ukládá zákon.

Funkci hejtmana bude v kraji už podruhé obhajovat Martin Půta. Stejně jako v minulých dvou volebních obdobích vede do voleb kandidátku Starostů pro Liberecký kraj s účastí zástupce Unie pro sport a zdraví. Přihlášku podali Starostové v pondělí. Spojení s TOP 09 nebo KDU-ČSL většina starostů loni na podzim odmítla. TOP 09 a KDU-ČSL sestavily v kraji kandidátku s názvem Společně pro Liberecký kraj, vede ji šéf CHKO Český ráj Jiří Klápště.

Ostatní parlamentní strany jdou v Libereckém kraji do voleb samostatně. Už před týdnem podalo svou kandidátku do krajských voleb hnutí ANO, které znovu vede náměstkyně hejtmana a starostka České Lípy Jitka Volfová. Stejného lídra jako před čtyřmi lety mají i komunisté, je jím Stanislav Mackovík, ODS znovu vede frýdlantský starosta Dan Ramzer. Samostatně jde letos do voleb SPD, před čtyřmi lety kandidovala se Stranou Práv Občanů.

Na výběr budou mít někdejší příznivci Změny pro Liberecký kraj, která sestavila před čtyřmi lety společnou kandidátku se Zelenými. Teď jdou do voleb samostatně s podobnými názvy. Dlouholetý lídr Změny Jan Korytář vede Změnu pro lidi a pro krajinu. Předseda krajské organizace Zelených Josef Šedlbauer, který byl před čtyřmi lety dvojkou kandidátky Změny, je letos lídrem kandidátky nazvané Pro KRAJinu. Samostatnou kandidátku postavila Trikolóra, Dělnická strana sociální spravedlnosti (DSSS) nebo Strana pro otevřenou společnost (SOS).

Největší výběr měli voliči v Libereckém kraji ve volbách v roce 2012, kdy kandidovalo 20 subjektů. Nejméně kandidátek bylo ve volbách o čtyři roky dříve, kdy jich strany a hnutí podaly 14.

Před čtyřmi lety se do zastupitelstva dostali v Libereckém kraji lidé ze sedmi kandidátek, což bylo nejvíc v jeho historii. Volby vyhráli Starostové pro Liberecký kraj, když jim hlas dala téměř třetina voličů, získali 18 ze 45 míst v zastupitelstvu. Druhé ANO má devět mandátů, třetí jsou komunisté. Za nimi byly ČSSD, ODS, Změna pro Liberecký kraj a Koalice SPD a SPO. Kraji vládne koalice starostů s ANO, ČSSD a ODS, má 35 křesel.

Autoři | Foto Luboš Vrabec

Štítky ČR, volby, kraje, Liberecký kraj

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.