pátek 27. listopadu 2020 Xenie

Starostové podepsali s Piráty a ODS koaliční smlouvu

Koaliční smlouvu dnes v Oblastní galerii v Liberci podepsali zástupci Starostů pro Liberecký kraj, Pirátů a ODS. Nové vedení kraje se zvolí v úterý.

Klíčovým úkolem pro nejbližší období je zvládnutí koronavirové krize, řekl po podpisu smlouvy novinářům lídr Starostů a současný hejtman Martin Půta. Koalice má 32 hlasů ze 45 v krajském zastupitelstvu. Ustavující zasedání, které zvolí nové vedení kraje, se uskuteční v úterý 3. listopadu.

V prvních dnech a týdnech čeká podle Půty novou krajskou reprezentaci řada úkolů souvisejících se zvládnutím stále se zhoršující koronavirové situace. „Hlavně je to navýšení kapacity ve všech zdravotnických zařízeních, kde to bude potřeba a samozřejmě také udržení rozsahu péče v domovech pro seniory a dalších pobytových ústavech sociální péče," řekl Půta. Z dlouhodobého hlediska je podle něj hlavním úkolem zahájení největší krajské investice, kterou je výstavba nového pavilonu urgentní medicíny v Liberecké nemocnici.

„Dohodli jsme se na spolupráci, která bude navazovat na práci v minulých osmi letech a zároveň má ambice věnovat se výzvám, které před Libereckým krajem stojí. Shodli jsme se na tom, že koncem března příštího roku projednáme úpravu programového prohlášení. To už bychom měli znát dopady pandemie koronaviru do rozpočtu kraje," doplnil hejtman. Nová koalice se podle něj nechce věnovat jen jednomu tématu. K dalším klíčovým oblastem patří rozvoj středního školství, zvýšení kapacit v domovech pro seniory nebo vylepšování krajských silnic a veřejné dopravy.

Starostové v Libereckém kraji vyhráli volby potřetí v řadě. Hlas jim dalo 38,57 procenta voličů a získali 22 mandátů, k nadpoloviční většině jim tak chyběl jediný mandát. Druhé skončilo ANO, která má deset křesel, Piráti a ODS získali po pěti mandátech. Do zastupitelstva se dostala ještě SPD, která má tři zastupitele. Vládní ČSSD ani komunisté v krajských volbách neuspěli. Druhé ANO, které bylo v minulém období součástí krajské koalice, tentokrát skončilo v opozici.

Hodnocení článku je 40 %. Ohodnoť článek i Ty!

Autoři | Foto kraj-lbc.cz

Štítky ČR, volby, kraje, Liberecký

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.