pondělí 30. listopadu 2020 Ondřej

Soud v Liberci se bude znovu zabývat kauzou disidenta Pavla Wonky

Okresní soud v Liberci dnes povolil obnovu řízení v kauze disidenta Pavla Wonky. V roce 1987 odmítal pracovat ve věznici v Liberci - Minkovicích, neboť své odsouzení považoval za nezákonné. Dnešní rozhodnutí soudu není pravomocné, státní zástupce Lukáš Pauldura si ponechal lhůtu na rozmyšlenou. Obhájce Lubomír Müller byl naopak s verdiktem spokojený. „Může být tedy meritorně projednáno, jestli se pan Wonka dopustil trestného činu nebo nedopustil," dodal.

Wonka byl v roce 1987 odsouzen k 21 měsícům pro trestné činy pobuřování a útoku na veřejného činitele. Ve věznici v Minkovicích ale odmítl pracovat s odůvodněním, že jeho odsouzení je od samého počátku (ex tunc) nezákonné a tudíž nikdo není oprávněn na něm pracovní povinnost vyžadovat. Za toto odmítnutí mu hrozil další trest pro přečin maření výkonu úředního rozhodnutí. Ještě před vynesením rozsudku ale Wonka zemřel, což bylo důvodem k zastavení trestního stíhání v kauze.

Obnovu řízení navrhl Wonkův bratr Jiří. Chce dosáhnout toho, aby důvodem k zastavení trestního stíhání bylo, že se jeho bratr nedopustil žádného trestného činu, když v minkovické věznici odmítl pracovat. O nápravu mu jde z morálního hlediska. „Podařilo se mi zrušit už nejméně 16 rozsudků," uvedl Jiří Wonka, který o soudní rehabilitaci svého bratra usiluje dlouhodobě.

Žádost o obnovu řízení je postavená na tom, že Pavel Wonka byl plně rehabilitován ve věci, kvůli níž byl v Minkovicích vězněn. „Takže měl vlastně pravdu, že jeho odsouzení bylo od počátku nezákonné, že ve vězení vůbec neměl být, a tudíž ho nikdo neměl právo ve věznici k čemukoli nutit," uvedl obhájce.

Státní zástupce před soudem uvedl, že sice lidsky chápe důvody k obnově řízení, podle něj ale nejsou splněné zákonné podmínky. „Domnívám se, že institut (obnovy řízení) není k řešení toho záměru vhodný, neboť je v podstatě opírán o později přijatou právní úpravu zákona o soudních rehabilitacích, která samozřejmě v době rozhodování toho původního soudu známá nebyla," uvedl Pauldura.

Soudkyně Denisa Kalfeřtová ale dospěla k názoru, že nové skutečnosti jsou dostatečné k obnově řízení. „Pokud vyjdeme ze skutečnosti, již se domáhá navrhovatel, soud dospěl k závěru, že nové důvody jsou natolik odůvodňující, že mohou odůvodnit i jiné rozhodnutí v této věci," uvedla.

Pavel Wonka byl před listopadem 1989 za své názory a činnost perzekvován a několikrát skončil ve vězení, odsouzen byl za smyšlené činy. Zemřel v královéhradecké věznici v roce 1988 za nevyjasněných okolností. Zpráva o Wonkově úmrtí vyvolala pobouření i ve světě. Za Wonkovu smrt nebyl nikdo potrestán. Loni Wonku soud v Náchodě rehabilitoval za třítýdenní vazební věznění a trestní stíhání z dubna roku 1988. Letos v létě trutnovský okresní soud povolil obnovu řízení v případu jeho stíhání z roku 1981 za údajné neoprávněné vniknutí do bytu tchyně. Soudy tehdy řízení zastavily pro neúčelnost, protože v jiné věci Wonkovi hrozil vyšší trest. Jiří Wonka se chce domoci výroku, že jeho bratr byl v této věci nevinen.

Hodnocení článku je 100 %. Ohodnoť článek i Ty!

Autoři | Foto Pamět národa

Štítky soud, historie, Wonka, Liberec

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Zdeněk Lachman

Wonka byl skutečný disident. Ne jako Havel a spol.

pondělí, 9. listopadu 2020, 17:34

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.