Liberec se s Libereckým krajem dohodl na výměně majetku. Zatímco kraj převezme zoo a botanickou zahradu, Liberec dostane dva domovy seniorů. Je taková výměna spravedlivá? Na to jsme se zeptali zastupitelských klubů.
Otázka tentokrát zněla: Jak se díváte na výměnu Botanické zahrady a Zoo Liberec za dva domovy důchodců mezi městem a krajem? Je podle vás výhodná?
Na otázku neodpověděl Petr Židek (ODS). Odpovědi řadíme v pořadí, v jakém nám přišly.
Jaká bude ZOO Liberec za deset let? Jednoznačně jiná! Protože Liberec a Liberecký kraj mají společně plán jak v průběhu 10 let s ambiciózní částkou cca 500 milionů Kč zmodernizovat a rozšířit současný areál zoologické zahrady na území v okolí bývalého lesního amfiteátru. Z liberecké ZOO by se tak mohl stát mimořádný turistický i kulturní magnet. Vyžaduje to ale spolupráci kraje a města a to tak, že by provozní náklady a zřizovatelskou roli převzal Liberecký kraj a město Liberec by po dobu 10 let investovalo každý rok 25 mil.Kč na vybrané a dohodnuté investiční projekty. V prostoru amfiteátru bychom tak rádi společně vybudovali velké přírodní expozice pro ohrožené druhy chladnomilných zvířat s názvem „Údolí ohrožené divočiny“. Za vstupem do zoo by v průběhu let měl vzniknout velký komplex expozice „Africká savana“, kde by spolu žilo několik druhů afrických zvířat s novým slonincem a prostorem pro nosorožce. Více prostoru a členitější výběh by mohlo získat i stádo žiraf a zeber bezhřívých. Důstojnější životní prostor chystáme vystavět i v přírodě vyhynulým berberským lvům v rekonstruovaném pavilonu šelem, zatímco velkou přírodní expozici v nové části zoo získají například ohrožení ussurijští tygři. Do plánované průchozí voliéry vodních ptáků by měl být podle generelu zakomponován zcela nový bazén pro chovnou skupinu tučňáků a expozice pro návštěvníky oblíbené vydry. Další investice chceme uskutečnit v případě rekonstrukce hráze jezírka, Rybářské bašty či budovy Lidových sadů. Pokud by někdy v budoucnu Liberecký kraj změnil své rozhodnutí a nechtěl dále provozovat ZOO, přešla by bezúplatně zpět na město.
Liberec má kraji darovat nepoměrně větší majetek než dostane. Město například ztratí areál Lidových Sadů a rozsáhlé pozemky ZOO a Botanické zahrady v nejdražší čtvrti - a získá za to dva domovy pro seniory. Vedení ZOO si od kraje slibuje víc peněz na provoz a hlavně na investice. Ve smlouvách pro to ale nejsou žádné záruky a vedení kraje, které tvoří v naprosté většině zástupci menších obcí, může mít za pár let jiné priority. Stejně tak Liberec nezůstane navždycky chudý a špatně spravovaný příbuzný. ZOO a Botanická zahrada ale už budou patřit kraji a na jejich budoucnost Liberec nebude mít vliv. Po započtení všech přesunů vychází, že město za ZOO a Botanickou bude platit nadále, jen o 40 milionů ročně méně. Pro srovnání, jen na provoz Šaldova divadla, také regionálního významu, město posílá 120 milionů ročně. Navrhujeme lepší řešení, totiž aby kraj s městem uzavřely smlouvu o poskytování investičního příspěvku pro ZOO a Botanickou zahradu na období 10 let ve výši 40 milionů ročně. To by těmto institucím zásadně pomohlo a zároveň by se Liberec nezbavil svého stoletého dědictví.
Na kraji i na městě vládnou Starostové, kteří slibovali, jak se budou umět domluvit. Výsledek je takový, že kraj pomůže ZOO jen za podmínky, že jí městu vezme. Obírat chudého o majetek, tomu neříkáme pomoc.
Memorandum a smlouva o majetkovém převodu mezi Libereckým krajem a městem Liberec bude ještě předmětem diskuze zastupitelského klubu hnutí ANO. Nechceme, aby převod byl ušit tzv. horkou jehlou, proto pro naše stanovisko potřebujeme více informací a budeme je po předkladateli návrhu požadovat.
Proti samotné myšlence převodu Botanické a ZOO pod Liberecký kraj v zásadě nic nemáme. Liberec z rozpočtového určení daní na organizace nadregionálního významu nic nedostává, takže městu chybí peníze na větší rozvoj. Ale jako vždy - záleží na podmínkách, za kterých k převodu dojde. I když koalice mluví o tom, jak bylo vše dlouho dojednávané, tak podmínky jsme se dozvěděli před pár dny a jako hotovou věc. Po jejich důkladném prostudování musíme říct, že nám smysl převodu poněkud uniká.
1. Ve smlouvách navíc nejsou žádné záruky toho, jak bude Kraj obě organizace rozvíjet, a co se stane, když svůj závazek nedodrží.
2. Zoologická a botanická zahrada se sice převádějí pod Liberecký kraj, ale městu nadále zůstává povinnost platit 25 milionů ročně na jejich chod, i když Liberec na oplátku převezme dva domovy důchodců.
Nerozumíme, proč to nešlo udělat obráceně už dříve - aby kraj stejnou částkou přispíval na chod zahrad v době, kdy byly příspěvkovými organizacemi města. Kraj ovšem nikdy nebyl ochotný a schopný přispět na jejich provoz nebo investice více než jednotkami milionů za rok. Proč by to najednou mělo jít obráceně a město mělo přispívat Kraji?
Takto předložený záměr nás staví do nepříjemné situace. Nelíbí se nám podmínky, za kterých je převod navržen, jenže do navržených podmínek převodu v podstatě není možné zasáhnout, jsou schválené oběma radami a tak nabídka připomínkování se jeví jen jako symbolická. V současné finanční situaci města by převod pod Liberecký kraj mohl být výhodný, ale ne za těchto podmínek.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.