úterý 28. září 2021 Václav

Parkovací dům vedle svého sídla Liberecký kraj postaví, i když bude výrazně dražší

Parkovací dům vedle svého sídla Liberecký kraj postaví, i když bude stavba kvůli zvýšení cen stavebních prací a materiálů zhruba o pětinu dražší. Na mimořádném jednání o tom dnes rozhodli krajští zastupitelé. Podle propočtu projektantů se odhadovaná cena zvýšila z 205,5 milionů korun na 248,9 milionu korun. Pro kraj to bude znamenat zvýšení spoluúčasti o 28 milionů korun, víc chce také žádat na dotacích. Získat by mohl podle předběžných propočtů zhruba 85 milionů korun, zbytek bude muset zaplatit ze svého.

„Projekt vzešel z architektonické soutěže v roce 2017, vítěz navrhnul konstrukci parkovacího domu jako ocelovou. Bohužel to v téhle situaci znamená, protože ceny oceli šly nahoru možná o 30, možná o 50 procent, navýšení ceny projektu. My ale věříme, že v soutěži, kterou budeme na podzim vypisovat, se nakonec najde nějaký dodavatel, který přinese nějakou úsporu v rámci své nabídky," řekl po jednání hejtman Martin Půta (Starostové pro Liberecký kraj).

Parkovací dům by měl vyřešit nedostatek míst k parkování v okolí krajského úřadu. Podle projektu zajistí místo pro 244 vozidel, z toho 144 míst je určeno pro krajský úřad a stovka pro veřejnost. Budova, která má navazovat na loni dokončený objekt podnikatelského inkubátoru, bude mít částečně zelenou střechu. Na tu kraj žádá dotaci z Operačního programu Životní prostředí, další peníze chce získat z Integrovaného plánu rozvoje území Liberec – Jablonec nad Nisou.

Výstavba parkovacího domu je další etapou rekultivace okolí krajského úřadu. Sousední budovy a pozemky koupil v roce 2014 Liberecký kraj od VÚTS (dříve Výzkumný ústav textilních strojů). Za areál o rozloze více než 11 tisíc metrů čtverečních zaplatil 125 milionů korun. Bývalou administrativní budovu přestavěl bezmála za 97 milionů korun na Evropský dům, loni stavbaři dokončili rekonstrukci bývalé budovy dílen zhruba za 390 milionů korun. Vznikl tam podnikatelský inkubátor, v současné době je tam i velkokapacitní centrum pro očkování proti koronaviru.

Novou podobu by mělo v dalších letech dostat i zanedbané okolí budov, které dnes slouží hlavně jako parkoviště, kapacitně už ale potřebám nestačí. To by měl vyřešit parkovací dům. Po jeho dokončení by se mělo rekultivace dočkat dnešní parkoviště i nábřeží Lužické Nisy. Kraj společně s městem chtějí nábřeží proměnit v odpočinkovou zónu s přístupem k řece. „Bez parkovacího domu a vymístění těch parkovacích míst do parkovacího domu není možné park, náplavku a zpřístupnění Lužické Nisy v centru Liberce postavit," řekl Půta.

Objevily se návrhy kritiků projektu, aby pracovníci úřadu parkovali v blízkém OC Forum. „Máme několikrát odpověď od vlastníka centra, že nemají k dispozici tolik parkovacích míst, která by mohli nabídnout k dlouhodobému pronájmu krajskému úřadu," řekl Půta.

Hodnocení článku je 74 %. Ohodnoť článek i Ty!

Autoři | Foto Liberecký kraj

Štítky stavby, správa, automobilová, ceny, Liberecký, 2.VERZE, AUDIO

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Zatím zde nejsou vloženy žádné komentáře.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.