úterý 25. ledna 2022 Miloš

Jan Farský na půl roku odjede na stáž do USA. Poslancem zůstane

Jan Farský rezignuje na post předsedy poslaneckého klubu hnutí Starostů a nezávislých. Půl roku bude na stáži na univerzitě v americkém Oregonu. Fulbrightova komise podpořila jeho projekt a získal stipendium. Plat poslance bude během svého pobytu v USA posílat několika neziskovým organizacím, funkci si hodlá ponechat.

„Je to pro mě obrovská pocta, ale také jedinečná možnost dál rozvíjet svou profesní dráhu," uvedl Jan Farský. Půlroční stáž konzultoval s předsedou STAN Vítem Rakušanem i premiérem Petrem Fialou (ODS). „Jsem rád, že mě oba v mém dalším osobním i profesním růstu podpořili," podotkl.

Farský jako předseda poslaneckého klubu STAN působil i v předchozím volebním období. Svou současnou rezignaci bere podle svých slov jako samozřejmost. „V případě zásadního hlasování, které by vyžadovalo mou osobní přítomnost, kdykoli přiletím zpět," dodal. Plat bude posílat organizacím jako Člověk v tísni, Paměť národa či skaut.

Po letošních volbách posílil STAN na 33 poslanců, předtím jich měl jenom šest. Starostové šli do voleb v koalici s Piráty, kteří získali čtyři poslance místo dosavadních 22 poslanců. Piráti si založili vlastní poslanecký klub.

Rozhodnutí Farského si vysloužilo i kritiku. „Chápu únavu, vyhoření, potřebu dobít baterky, mít sabatical. Ale nevím, jestli si to může dovolit čestvě zvolený poslanec a mandát si nechat," uvedl například bývalý šéf Transparency International David Ondráčka.

Dvaačtyřicetiletý Farský vystudoval Právnickou fakultu Masarykovy univerzity v Brně. U komise uspěl s projektem, který se zabývá možností transformace 250 let amerického federalismu do plánu pro příští čtvrtstoletí Evropské unie. Realizovat ho bude na Oregonské státní univerzitě.

Fulbrightova komise spravuje programy pro studenty, vědce, přednášející, středoškolské učitele a pracovníky neziskových organizací na obou stranách Atlantiku. Na financování se podílí česká i americká vláda, program asistentů pro výuku angličtiny však financuje převážně české ministerstvo školství. Od spuštění programu v roce 1991 prošlo Fulbrightovým programem přibližně 2100 českých a amerických stipendistů.

Hodnocení článku je 60 %. Ohodnoť článek i Ty!

Autoři | Foto Facebook/Jan Farský

Štítky jan farský, poslanec, stáž, usa

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Radovan Flégr

Pan Farský vždy byl a bude absolutní politický diletant. Asociální šílenec, který nezvládá komunikovat ani v klidovém období, natož když se něco děje. Moc dobře si pamatuji jak novelizoval hazard takovým způsobem, že byl zákon mnoho let naprosto nepoužitelný! Toto veledílo museli opravovat Piráti mnoho let alespoň do této podoby: , která rozhodně není konečná. Před uvedením zákonu v platnost pan Farský dával za jeho znění ruku do ohně a oháněl se osobní zodpovědností. Při prvních problémech tento pán zmizel z povrchu zemského! To samé se děje teď... naprosto zbytečný politik... nechápu jak může být takto vysoko ve vedení STAN. To panu Rakušanovy nevadí, že si jeho pravá ruka nemá schopnost empatie a tak ani nedokáže rozpoznat důsledky svých idiotských činů, na které následně dojede celý STAN v čele s Rakušanem? Pro mě osobně je třeba Stan naprosto nevolitelný subjekt kvůli osobě pana Farského a Gazdíka.

pondělí, 17. ledna 2022, 12:08

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.