sobota 21. května 2022 Monika

Město Liberec daruje kraji část pozemků na letišti. Záchranná služba tam rozšiřuje zázemí

Liberec daruje Libereckému kraji část pozemků na letišti pro potřeby krajské záchranné služby, která tam rozšiřuje a modernizuje svoji leteckou a pozemní základnu. Odsouhlasilo to v pátek zastupitelstvo města. Proti byla opozice, navrhovala dlouhodobý pronájem, směnu pozemků nebo prodej.

Město na kraj převede zhruba 780 metrů čtverečních, které jsou okolo základny a mají podle znaleckého posudku hodnotu zhruba 350 000 korun.

Náměstek primátora Zbyněk Karban uvedl, že hlavním důvodem k bezúplatnému převodu je veřejný zájem. „To znamená pozemek, který bude sloužit pro zdravotnickou záchrannou službu, je evidentně veřejný zájem, proto vycházíme kraji vstříc a pozemek jsme se rozhodli věnovat," řekl.

Zázemí letecké záchranné služby v Liberci se rozšiřuje. Kraj do projektu investuje miliony

Miliony korun investuje v posledních letech Liberecký kraj do rozvoje zázemí letecké záchranné služby, která v Liberci působí od roku 1992 a letos tak slaví 30 let. Aktuálně se pracuje na rozšíření základny na libereckém letišti.

Liberec věnuje kraji pozemek ve tvaru skoby, přes který vede jediná přístupová komunikace k základně i nově budované přístavbě, v níž bude také sanitka pro ošetření a převoz pacientů s vysoce nakažlivými nemocemi. Přes tento pozemek vede také jediná transportní cesta pozemní přepravy vrtulníku z osvětleného heliportu do hangáru.

Opozice argumentovala neúspěšně

Na základě požadavku Úřadu pro civilní letectví využije záchranná služba část získaného pozemku pro podzemní uložení technologií pro hasicí systém heliportu, který musí vybudovat do konce letošního roku.

„Oni by stejně potřebovali od nás věcné břemeno nebo pronájem a tím se samozřejmě pozemek znehodnotí a ztratil by hodnotu," dodal Karban.

Opozice zopakovala své argumenty z dřívějších projednání k tomuto převodu z města na kraj. Například opoziční zastupitelka Zuzana Kocumová znovu uvedla, že zajištění činnosti záchranné služby je povinností kraje, který je na tom navíc finančně výrazně lépe než Liberec.

Její kolegové argumentovali i tím, že v jiných případech kraj pozemky od měst vykupuje, nebo tím, že záchranná služba na tomto místě nemusí být navždy a Liberec tak ztratí vliv na budoucí využití tohoto místa.

Modernizace základny by měla být hotová ještě letos

Záchranná služba o převod usilovala kvůli scelení pozemků. „Aby to bylo pod naší patronací, abychom neměli část příjezdové plochy, přistávací plochy a tankovací plochy a mezitím byl pozemek Liberce, proto jsme si o převod zažádali," uvedl již dříve mluvčí záchranné služby Michael Georgiev.

Záchranná služba nyní svoji základnu na letišti modernizuje a dostavuje. Díky projektu zhruba za 30 milionů korun získají záchranáři nejen nové garáže, ale přibudou také pokoje pro personál, toalety a sprcha, sklady nebo šatny pro leteckou i pozemní posádku. Hotové by to mělo být letos v září.

Hodnocení článku je 100 %. Ohodnoť článek i Ty!

Autoři | Foto Liberecký kraj

Štítky ČR, Liberec, Liberecký kraj, správa, reality, pozemky, zdraví, záchranná služba

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.