Volební místnosti se uzavřely, začíná sčítání. Krajské zastupitele si vybrali mimopražští voliči včetně obyvatel obcí, které byly o uplynulém víkendu postiženy záplavami. Podstatné výsledky senátních i krajských voleb by mohly být známy v pozdních večerních hodinách, konečné pak v noci na neděli. Veškeré info z volebních štábů najdete na regionálních Drbnách.
Krajské volby, v nichž celkové vítězství obhajuje nyní opoziční hnutí ANO, jsou zároveň považovány za test obliby stran a hnutí před sněmovními volbami v příštím roce. I když před čtyřmi lety ANO zvítězilo v deseti ze třinácti krajů, dokázalo kvůli povolebním koalicím obsadit pouze místa tří ze 13 hejtmanů, podobně jako ODS. Nejvíce hejtmanských míst, a to čtyři, získali Starostové, kteří usilují o jejich zachování. Vládním stranám by podle expertů mohly podobně jako v červnových evropských volbách ubrat na voličské přízni neprůrazný boj s inflací nebo provedená či chystaná opatření na snižování státního dluhu.
V senátních volbách o znovuzvolení největšího počtu senátorů usiluje vládní ODS. Pokud její společný klub s TOP 09 zůstane nejsilnější frakcí v horní parlamentní komoře, bude moci úspěšně usilovat o to, aby v jejím čele zůstal Miloš Vystrčil (ODS), který bude patřit mezi dnešní voliče. Bez ohledu na výsledek voleb si vládní frakce udrží v Senátu většinu.
V bitvě o Senát je 169 registrovaných adeptů, tedy zhruba šest kandidátů na jedno z 27 obsazovaných křesel v horní komoře. O místa 675 krajských zastupitelů usiluje podle volebního webu 8269 kandidátů. Na jedno místo v každém z regionálních parlamentů tak připadá zhruba 12 uchazečů.
V Libereckém kraji se hodinu před uzavřením volebních místností účast podle zjištění ČTK pohybovala od 23 do 36 procent. Zájem o hlasování byl na většině míst nižší než při posledních krajských volbách, kdy podle ČSÚ byla v celém kraji přes 40 procent. Ve Višňové na Liberecku, kterou v kraji nejvíc zasáhly povodně, přišlo v největším okrsku do přesunuté volební místnosti přes 32 procent voličů.
O mandát v pětačtyřicetičlenném zastupitelstvu se v Libereckém kraji uchází 544 lidí, z toho 183 žen. Kandidátů je zhruba o pětinu méně než před čtyřmi lety, kdy voliči zastupitele vybírali z 669 kandidátů, z nichž 208 bylo žen. Menší výběr než letos měli voliči jen v roce 2008, kdy kandidovalo 536 lidí, z toho 177 žen. Naopak největší výběr byl o čtyři roky později - v roce 2012 kandidovalo do krajského zastupitelstva 762 lidí, z toho 232 žen.
Voliči budou vybírat z celkem třinácti kandidátek, post hejtmana potřetí obhajuje dosavadní hejtman Martin Půta (Starostové pro LK). V posledních krajských volbách v Libereckém kraji vybírali voliči ze 16 kandidátek, uspělo pět. Volby vyhráli Starostové pro Liberecký kraj v čele s Půtou. Byl tak prvním hejtmanem v kraji, který dokázal funkci dvakrát obhájit. Hlas dalo starostům 38,57 procenta voličů a získali 22 mandátů ze 45 v krajském zastupitelstvu. Druhé skončilo ANO, jež má deset křesel, Piráti a ODS získali po pěti. Do zastupitelstva se dostala ještě SPD, má tři zastupitele. Kraji vládne koalice Starostů, Pirátů a ODS, s většinou 32 hlasů. ANO a SPD zůstaly v opozici.
Voliči na Jablonecku a Semilsku budou také vybírat nového senátora. Na výběr je ze šesti kandidátů. Starostové pro Liberecký kraj letos nominovali vlastní kandidátku, kterou je dlouholetá starostka Semil Lena Mlejnková. Za vládní koalici Spolu, v níž se spojila ODS, TOP 09 a Lidovci, kandiduje občanský demokrat, ředitel jablonecké nemocnice Vít Němeček. Hnutí ANO poslalo do senátních voleb nestraníka, podnikatele a bývalého jabloneckého primátora Milana Kroupu.
Znovu se o místo v Senátu uchází ředitel jablonecké městské policie Michal Švarc z SPD a také právnička Michaela Tejmlová za hnutí SEN 21, kterou podporují i Piráti a Zelení. Šestým kandidátem je starosta krkonošského střediska Harrachov Tomáš Vašíček, který je kandidátem Aliance pro budoucnost.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.