Liberec a Liberecký kraj zřejmě pomohou zoologické zahradě v Liberci, jež se kvůli nízké návštěvnosti v létě dostala do finančních problémů. Bez pomoci by nebyla schopna hradit mzdy či faktury. Propad v příjmech byl sedm milionů korun.
"Z vlastního rozpočtu jsme schopni sanovat jen část, zhruba pět milionů ale potřebujeme z dalších zdrojů," uvedl ředitel zoo David Nejedlo. Liberec už milion pro zahradu schválil, další pomoc je závislá na rozhodnutí krajských i městských zastupitelů. Rada kraje souhlasí s mimořádnou dotací 2,3 milionu, radní Liberce navrhují přidat zahradě 1,5 milionu korun.
Zoo je příspěvkovou organizací Liberce a patří pod ní i Centrum pro zvířata v nouzi Archa, Středisko ekologické výchovy Divizna a také Kulturní centrum Lidové sady. Ročně hospodaří zahrada s 90 miliony korun, od magistrátu dostává 30 milionů, dvě třetiny rozpočtu si musí sehnat sama. Zhruba 30 milionů vybere od návštěvníků, zbytek jsou dotace, granty i dary.
Podle Nejedla letos vyvrcholily dlouhodobé problémy s podfinancováním zahrady. To si uvědomuje i náměstek primátora pro kulturu Ivan Langr (Změna pro Liberec). "Příspěvek zvyšujeme, ale není možné to z roku na rok vyřešit nějakým masivním přidáním," uvedl Langr. Zadlužený Liberec na výrazné navýšení nemá. Obdobné požadavky mají i další podfinancované organizace města jako jsou botanická zahrada či divadla. Takové problémy jako zoo ale zatím nemají.
Na letošní rok město příspěvek pro zoo zvedlo o 2,5 milionu, pro příští rok by to mělo být o dalších 1,3 milionu. Peníze navíc pro rok 2016 by měly pokrýt zákonné navýšení platů o tři procenta. Liberci se možná podaří zapojit do financování zahrady i kraj. Podle hejtmana Martina Půty (STAN) si uvědomují její nadregionální význam. "Do rozpočtu 2016 počítáme s dvoumilionovým příspěvkem na chod zahrady," uvedl. Kraj by za to měl získat místo v dozorčí radě zoo.
Zoo také chybí, že nemá zaručené peníze na investice. "Dříve jsme dostávali příspěvek na odpisy, dnes je to jen účetní položka, protože peníze z větší části jdou zpátky do rozpočtu města," uvedl ředitel. Odpisy v minulosti tvořily šest až sedm milionů. Radnice změnu v tomto směru nechystá. "Neuvažuje se o tom. Jsou to pořád jedny a ty samý peníze. Museli bychom je vzít někde jinde," uvedl náměstek primátora pro ekonomiku Jan Korytář (Změna pro Liberec).
V minulých letech neočekávané propady v příjmech řešila zoo využitím rezervního fondu. Letos už nebylo z čeho čerpat. S propadem v letní návštěvnosti se totiž musela vyrovnat už loni, kdy často pršelo. Letos naopak návštěvníky odrazovaly tropické teploty. "Pro nás je léto z pohledu příjmů nejdůležitější," uvedl Nejedlo. Oproti dlouhodobému průměru letos v létě přišlo asi o 40.000 lidí méně. Za celý rok do zahrady přijde zhruba 330.000 lidí. Zoologická zahrada chová kolem 950 zvířat ze 170 druhů, z nichž řada patří k vážně ohroženým. K nejoblíbenějším zvířatům patří bílí tygři, lachtani, sloni nebo šimpanzi.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.