Další předražený projekt, do kterého se zapojí město nebo jen chytré čerpání dotací, které Liberci pomůže s vyřešením problému se zacházejícími stromy ve Vítězné ulici? Zhruba hodinu a půl dlouhou diskuzi vyvolal na včerejším jednání zastupitelstva projekt pojmenovaný „Městské stromy v extrémním prostředí,“ do kterého se město zapojí. Účast v projektu, který vyjde na 2,1 milionu korun, včera odhlasovali zastupitelé. Díky němu budou ve Vítězné ulici pokáceny poškozené stromy, které nahradí 15 až 20 nových. Ty nechá město zasadit do speciálně vyvinutého substrátu.
„Obrátil se na nás německý partner, který dělá s ústeckou univerzitou tento projekt. Jeho otázka byla taková, jestli do projektu nechceme jít také,“ shrnul náměstek primátora Jan Korytář (Změna) a dodal: „Nejde jen o vysazení stromů, ale o další věci.“
Přeshraniční projekt, do kterého jsou zapojena města Drážďany, Freital a na české straně Litoměřice a nyní i Liberec, vyjde celkově na 1,54 milionu eur, tedy kolem 40 milionů korun. Samotná realizace v Liberci pak bude stát 2,1 milionu korun. Velkou část pak zaplatí evropská dotace a příspěvek ze státního rozpočtu. Spoluúčast Liberce tak vychází na 210 tisíc korun. V rámci projektu padne osm starých javorů ve Vítězné ulici, které nahradí zhruba dvakrát tolik nových stromů.
K viditelným změnám ale dojde až za dva roky. Odborníci z Univerzity Jana Evangelisty Purkyněho v Ústí nad Labem budou lokalitu se stávajícími stromy dvě vegetativní období sledovat, poté vyvinou speciální substrát vhodný pro tuto lokalitu, následně vyberou nejvhodnější odrůdu nových stromů a poté staré stromy nahradí novými. „Myslím si, že je to pro město nejlepší řešení. Samotný Liberec není schopen projekt levněji realizovat,“ tvrdí náměstek primátora Jan Korytář.
To si ale nemyslí opozice, která zapojení města do projektu kritizuje. „Považuji to za evropský projekt, na kterém si někdo namastí kapsu,“ dodal opoziční zastupitel Ondřej Červinka (ODS). Podle něho by to samé zvládla realizovat levněji liberecká botanická zahrada.
Podobně to vidí také zastupitelé z ČSSD. Podle nich je potřeba také počítat s tím, že projekt nemusí vyjít. „Co když experiment nevyjde a mladé stromky se neujmou? Budou pokáceny? A bude město žádat o další dotace pro vývoj jiného substrátu? Možná tak bude nakonec výsledkem projektu ulice bez stromů. Nebo ji budou krášlit usychající pahýly, než výzkumníci na radnici konečně trefí ten správný hnůj,“ doplnila Martina Rosenbergová (ČSSD).
Podle ní projekt přináší už nyní zajímavý objev. „V Liberci stojí extrémní ulice. Jedna. Vítězná. Zřejmě na Jablonecké nebo na ulici Milady Horákové nebo na Sokolovském náměstí nejezdí auta, v zimě se tu nesolí a stromy se tady s asfaltem už sžily,“ uzavřela.
I přes kritiku opozice se projekt vedení města podařilo prosadit. Samotné realizaci už brání jen schválení projektu hodnotiteli.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.