Počasí dnes21 °C, zítra24 °C
Pondělí 24. června 2024  |  Svátek má Jan
Bez reklam

V kraji se dařilo Starostům. Ze stran byli nejúspěšnější

V Libereckém kraji budou mít nejvíce zastupitelů nezávislí kandidáti a jejich místní sdružení, získali více než pětinu hlasů a 1546 mandátů. Z politických stran bylo nejúspěšnější hnutí Starostové pro Liberecký kraj, které získalo 109 mandátů. Na druhém místě skončila ČSSD, která bude mít 97 zastupitelů.

Do obecních zastupitelstev bylo v Libereckém kraji zvoleno 2285 lidí, o pět více než před čtyřmi lety. Na třetím místě skončil nováček komunálních voleb ANO 2011, když získal 75 mandátů. Čtvrtá je ODS se 70 mandáty, ve srovnání s volbami před čtyřmi lety přišla o více než 60 procent mandátů. Tehdy měli občanští demokraté z politických stran největší podporu a měli 183 zastupitelů. Třeba v Liberci, kde občanští demokraté v minulosti vítězili, hrozilo, že se do zastupitelstva vůbec nedostanou. Volilo je jen 5,04 procenta voličů. V sousedním Jablonci ale s 20,41 procenta vyhráli.

Na pátém místě mezi politickými stranami skončili komunisté s 62 mandáty, následováni KDU-ČSL a TOP 09. Ve srovnání s volbami před čtyřmi lety si pohoršily všechny politické strany s výjimkou ANO 2011, které ale tehdy neexistovalo, a Starostů. Ti mají téměř o polovinu mandátů víc. O třetinu mandátů naopak přišla ve srovnání s rokem 2010 TOP 09, více než čtvrtinu mandátů ztratily KDU-ČSL a komunisté, ČSSD přišla o pětinu míst v zastupitelstvech.

Letošní komunální volby provázel nižší zájem voličů, k urnám jich přišlo o 4,38 procentního bodu méně než před čtyřmi lety. Nejmenší zájem byl o volby na Českolipsku, kde se zároveň volil nový senátor. Naopak největší účast byla tradičně na Semilsku. Nejméně lidí přišlo volit v České Lípě - jen 28,8 procenta voličů. Naopak největší účast hlásí Troskovice na Semilsku, kde odvolilo 88,89 procenta zapsaných voličů.

Hlavně ve velkých městech byl o volby malý zájem - v Jablonci přišlo 34,41 procenta voličů, v Liberci 35,68 procenta. Podle průzkumu byl jedním z důvodů i nepřehledný volební lístek a příliš mnoho kandidátů. "Komunální volby jsou čím dál složitější a nepřehlednější, mám pocit, že to má voliče odradit," řekl jeden z dotázaných nevoličů.

Velké a nepřehledné plachty komplikují i sčítání. V Liberci se na kompletní výsledky čekalo až do dnešních 06:00. "Jeden z okrsků v centru města bylo nutné kompletně přepočítat, pokud bychom to neudělali, hrozilo, že by výsledek voleb někdo napadl u soudu," řekla ředitelka Krajské správy Českého statistického úřadu v Liberci Stanislava Riegerová.

Napsala ČTK

Štítky Liberecký kraj, politická strana, ČSSD, volby, Volby do zastupitelstev obcí v Česku, ODS, Starostové a nezávislí, Liberec, ANO 2011, KDU-ČSL

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

V kraji se dařilo Starostům. Ze stran byli nejúspěšnější  |  Politika  |  Zprávy  |  Liberecká Drbna - zprávy z Liberce a Libereckého kraje

Můj profil Bez reklam

Přihlášení uživatele

Uložené články mohou používat pouze přihlášení uživatelé.

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.