Aktuálně

Policie pátrá po pohřešované 35leté invalidní ženě z Liberce, naposledy byla spatřena minulé úterý více...

Poznáváte muže na fotografii? V souvislosti s krádeží peněz v nákupním centru v Liberci po nich pátrá policie více...

Severáček se na mezinárodním festivalu v Bratislavě třikrát blýskl. A pokaždé zlatě více...

Liberecký Majáles má nové pořadatele. Po roční pauze pokračuje v areálu LVT více...

Lyžařská sezona v Libereckém kraji byla jednou z nejlepších za poslední roky více...

První jarní týden doprovodí přeháňky. V příštích dnech se bude ochlazovat, oteplení přijde před víkendem více...

Liďáky, Fügnerka, Tajch nebo třeba Vajglárna. Živá jména Liberce ve speciálním atlasu jsou znovu k mání více...

Památkáři vydají odbornou stať kvůli fámám o jantarové komnatě ve Frýdlantu

Autoři

Za nesmyslná považují památkáři opakovaná tvrzení dvou německých hledačů pokladů, že se na hradě a zámku Frýdlant ukrývá jantarová komnata. Aby je zcela vyvrátili, prozkoumali památkáři i národní archivy. Z dokumentů je podle nich zřejmé, že takový poklad na zámku nikdy nebyl. Výsledky svého bádání zveřejní památkáři v odborném článku.

Komnatu s bohatou nástěnnou výzdobou z jantaru v roce 1716 daroval ruskému caru Petru I. pruský panovník Bedřich Vilém. V roce 1941 ji Němci u Petrohradu demontovali a až do jara 1945 byla uložena v Königsbergu, dnešním Kaliningradu. Poté zmizela neznámo kam. Dva němečtí hledači tvrdí, že komnata je ukrytá na frýdlantském zámku. Odvolávají se na tvrzení bývalé zámecké kuchařky, která na konci války údajně viděla z kuchyně, jak vojenská kolona přivezla na zámek bedny se šperky, zlatem a obrazy.

Bedny se na konci války sice na zámek vozily, podle zachovalých dokumentů ale obsahovaly knihy a archiválie z berlínských institucí - knihoven, muzea, archivu a gymnázia. "Kromě toho sem byla přivezena i velká spisovna, která se týkala říšských drah v Berlíně," uvedl regionální ředitel Národního památkového ústavu Miloš Kadlec. Bedny obsahovaly i nějaké osobní předměty představitelů berlínských institucí, například lovecké trofeje nebo sklo.

Soupis věcí z beden po válce prováděl národopisec Josef Scheybal, takže se ví, kde co bylo uskladněno. Bylo toho obrovské množství. Část z toho se do Německa vrátila už v roce 1945, ostatní o sedm let později. "V roce 1952 se odváželo sedm plných vagónů archiválií," uvedl Kadlec. Bedny tehdy nakládali i trestanci z Liberce a stěhování stálo 129 tisíc korun československých. Náklady tehdejší Německá demokratická republika uhradila v naturáliích. "Byly to vědecké přístroje, třeba mikroskopy," řekl Kadlec.

Frýdlant není jediným místem, o němž hledači pokladů tvrdí, že ukrývá jantarovou komnatu. Další jsou například v Krušných horách, na Šumavě či v Rakousku. V 90. letech ji neúspěšně hledal Josef Mužík také na zámku Sychrov nedaleko Turnova. Kadlec kvůli tomu prožil 21. března 1991 jedno z nejhorších období svého života. "Celou noc jsem strávil s bezpečnostní informační službou za ohrazeným areálem. Tvrdilo se, že zámek je podminovaný, neboť se hledači blíží k jantarové komnatě," zavzpomínal Kadlec. Žádný poklad se tehdy nenašel a žádný výbuch nenastal.

Někteří vědci se domnívají, že jantarovou komnatu zničila sovětská vojska při dobývání Kaliningradu, nebo že jsou skvosty stále zasypány v ruinách sklepení tamního zámku, kde byly uloženy. Jantarovou komnatu, respektive její přesnou kopii, mohou turisté vidět od roku 2003 v Petrohradu.

Chceš nám něco sdělit?Napiš nám

Napiš do redakce

Pošli nám tip na článek, reakci na daný článek nebo jakoukoliv zpětnou vazbu.

* Soubor není povinné přikládat.
Napište první písmeno abecedy.

Štítky památková péče, zámek, Frýdlant, válka, Kaliningrad, Petrohrad, Petr I., Národní památkový ústav, hrad, Německo

Komentáře

Přihlášení uživatele

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.