Liberecký kraj přispěje 30 miliony korun na rekonstrukci úpravny pitné vody v Bílém Potoku. Rozhodli o tom dnes krajští zastupitelé. Projekt za 216 milionů korun připravila Frýdlantská vodárenská společnost (FVS), která na něj získala 126 milionů z peněz EU z Operačního programu Životní prostředí. Další peníze si musí půjčit. Důvodem opravy jsou rostoucí nároky na kvalitu pitné vody. Projekt byl schválen už v minulém programovacím období a obce a Frýdlantská vodárenská hledaly peníze na spolufinancování, kraj oslovily již loni.
"Tím hlavním důvodem, proč jsme se rozhodli projekt podpořit částkou až do 30 milionů korun, je to, že jde prakticky o nultou etapu přípravy kapacit na úpravu pitné vody pro Frýdlantsko poté, co se dá očekávat, že s rozšířením těžby v polském hnědouhelném dolu Turów dojde k poklesu spodní vody," řekl hejtman Martin Půta (STAN). Úpravna by pak podle něj mohla být v budoucnu hlavním zdrojem pitné vody pro Frýdlantsko, kde žije 24 tisíc obyvatel. V letošním roce dostane podle Půty FVS 15 milionů korun a druhou polovinu peněz v příštím roce.
FVS vznikla v roce 2004 transformací Frýdlantského vodárenského sdružení. Akcionáři společnosti je 18 měst a obcí Frýdlantského výběžku. Úpravna vody v Bílém Potoku spolu s úpravnou ve Frýdlantu jsou dominantními zdroji pitné vody pro region. Obě úpravny bez větších investic fungují od první poloviny 70. let. Jejich rekonstrukci připravovala FVS několik let, proces ale zkomplikovaly povodně, které postihly Frýdlantský výběžek v srpnu 2010. Jen na vodárenské infrastruktuře velká voda tehdy napáchala škody za 90 milionů korun.
Vodárenská společnost měla připravený projekt modernizace obou úpraven za 358 milionů korun, před čtyřmi lety dokonce uspěla s žádostí o evropské dotace. Projekt se ale nerealizoval, protože se nepodařilo zajistit peníze na nutnou spoluúčast. Frýdlantsko se po povodních finančně vyčerpalo. "Zjistili jsme, že nejsme schopni oba projekty dělat naráz, Bílému Potoku jsme dali prioritu. Je důležitější s ohledem na sucho," řekl ředitel FVS Petr Olyšar. Frýdlantská úpravna je podle něj navíc na dobu zhruba osmi let vyřešena díky investici do linky reverzní osmózy za 15 milionů.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.