Jak bojovat s velkým množstvím holubů, kteří sídlí v centru stotisícového Liberce? Pomoci mají dravci, kteří holuby vyženou. Nebudou je zabíjet, ale už jen jejich přítomnost stačí. Město k tomuto kroku přistupuje na základě dobrých zkušeností z nemocnice, kde dravci hlídají okolí heliportu.
„Úkolem dravců není holuby lovit, ale plašit je a stresovat. Holubi si takové nebezpečí uvědomují, přestanou hnízdit a po čase začnou lokalitu opouštět,“ vysvětluje náměstkyně pro životní prostředí, veřejnou zeleň a cestovní ruch Karolína Hrbková.
A tak si město najalo sokolníka Alexandra Vrágu, který mu pomůže i s monitoringem populace holubů. „Poslední monitoring v loňském roce přemnožení holubů potvrdil. Jsou jich stovky a regulační zásah je nezbytný,“ dodala náměstkyně.
Vrága se svými dravci střeží okolí nemocničního heliportu a dobré zkušenosti s tímto způsobem mají i v jiných městech.
I tak chce ale město dál jednat s majiteli budov, aby holubům nedávali šanci na hnízdění. Holubi neznamenají jen riziko z hlediska znečišťování veřejných prostranství, mohou ohrozit zdraví lidí. „Holubi jsou nositeli některých nákaz bakteriálního původu, například salmonelózy nebo viru klíšťové encefalitidy. V jejich peří často žijí také parazité,“ řekla Hrbková.
Momentálně také stále platí zákaz krmení holubů. Jejich vysoký počet nesouvisí jen s tím, že mají prostor pro hnízdění, ale právě i s dostatkem potravy, který v centru města mají. „V Liberci tento nešvar hlídají městští strážníci, kteří občany i návštěvníky města upozorňují na zákaz krmení holubů ve městě,“ dodal mluvčí magistrátu Jan Král.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.