Provoz zámku ve Svijanech pomůže financovat nově otevřený hotel se 40 lůžky a restaurace. U příležitosti dokončení druhé etapy rekonstrukce památky to dnes novinářům řekl Tomáš Kučera, předseda představenstva Pivovaru Svijany, kterému zámek patří. Pivovar do obnovy památky investoval od roku 2015 sto milionů korun, z toho 30 procent získal z takzvaných norských fondů. Areál je od loňska otevřený veřejnosti. V plánu je ještě minipivovar v budově staré školy před zámkem. Stavět se ale bude až v příštím roce.
Svijanský zámek vznikl z původní renesanční tvrze, kterou vystavěl stejně jako nedaleký pivovar v polovině 16. století Jaroslav z Vartemberka. Mezi jeho vlastníky byli i Valdštejnové a Rohanové. Po bitvě na Bílé hoře zámek už nesloužil jako šlechtické sídlo, byl jen správní budovou. Objekt postupně chátral, nejvíc dostal zabrat za socialismu, kdy prošel necitlivou přestavbou a léta sloužil jako ubytovna. Třetí podlaží a podkroví teď znovu slouží k ubytování. Za dvoulůžkový pokoj host zaplatí od 1432 korun včetně snídaně. K dispozici jsou i pokoje rodinné.
Zámek leží přímo naproti rozrůstajícímu se areálu Pivovaru Svijany, který patří do desítky největších pivovarů v zemi. Firma chátrající památku koupila v roce 2013. "Historicky pivovar vždycky patřil k zámku a je to taková naše povinnost se o zámek postarat. Je to nádherná budova, která by jinak spadla," uvedl ředitel pivovaru Roman Havlík. Předchozí vlastník měl s objektem velkolepé plány, nakonec z nich ale sešlo. Objekt chátral a hrozila jeho devastace. Dnes v něm návštěvníci najdou archeologickou expozici. Loni ji navštívilo 10 tisíc lidí.
Nákladnou rekonstrukci si podle Havlíka mohl pivovar dovolit, protože v posledních letech se firmě daří. Loni dodala na trh rekordních 624 890 hektolitrů piva. Letos to zatím vypadá, že navzdory EET a zákazu kouření by mohla jít výroba nahoru o dalších zhruba pět procent. "Nečekáme, že bude zámek vydělávat, ale rádi bychom, kdyby bylo v budoucnu hospodaření vyrovnané," řekl Havlík. Pomoci by podle něj měl i zážitkový a školní minipivovar. "Pokud přijede parta lidí, tak by si tady mohli pod vedením našeho zkušeného sládka uvařit pivo a za měsíc si ho pak přijet vypít," popsal záměr. Minipivovar by ale využili i sládci pro zkušební várky. "Zkoušet novinky ve velkém je drahé," dodal Havlík.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.