Sedm vybraných architektonických kanceláří vytvořilo pro spolek Ještěd 73 srovnávací studii, která se zabývá dvěma tématy rekonstrukce vysílače na Ještědu. Prvním je celoroční a bezbariérový přístup a druhým využití a podoba ochozu v dolní části. Všechny oslovené kanceláře zaslaly své návrhy do konce května, nyní mají členové spolku měsíc na jejich prostudování a schůzky s autory.
„Do konce června by měla Rada spolku Ještěd 73 vyhlásit závěr z jednání hodnotící komise,“ popsal Tomáš Sova z Českých radiokomunikací a člen spolku Ještěd 73. Podle něho se nejedná o architektonickou soutěž, tak jak ukládá Česká komora architektů, ale o srovnání studií. Výsledek by mohl posloužit k rozhodnutí o nejvhodnější volbě rekonstrukce.
Základní kámen hotelu a vysílače Ještěd byl položen před 50 lety, veřejnosti slouží od roku 1973. Patří k nejoriginálnějším architektonickým dílům v Česku. Stavba je národní kulturní památkou a lidé ji zvolili českou stavbou 20. století. Liberecký kraj usiluje o zapsání Ještědu na seznam památek UNESCO. Vlastníkem hotelu a vysílače jsou od roku 2000 České Radiokomunikace, které Ještěd získaly za 85 milionů korun. „Od té doby se do něj investovalo dalších 60 až 70 milionů korun,“ řekl už dříve Tomáš Sova.
V současnosti se pracuje na přípravě obnovy celé památky a stavebně-historickém průzkumu. Spolek hledá architekta, který by zpracoval projektovou dokumentaci pro stavební povolení. „To bychom chtěli mít do konce příštího roku,“ řekl Sova. Náklady rekonstrukce se předběžně odhadují na 200 až 400 milionů korun. Objekt po více než 40 letech provozu není v dobrém stavu. Renovaci nutně potřebuje plášť, kterým zatéká, dožilé jsou inženýrské sítě, vyřešit je třeba nebezpečný ochoz a rozpadající se betonové nájezdy. Rekonstrukce by ale měla památce zajistit například i bezbariérový přístup.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.