Položili jste si někdy otázku, jak vůbec vznikl nám známý život ve vesmíru nebo kdy vyhasne Slunce? Tušíte, na jaký poloměr byste museli smrštit Zemi, aby se z ní stala černá díra? Na to vám odpoví v Planetáriu iQLANDIE v komentovaném pořadu Všichni jsme hvězdy. Kromě fulldome projekce a dalších zajímavostí vás čekají i originální „kosmo“ experimenty.
iQLANDIA odstartovala pořad hned na začátku července. „V pětapadesáti minutách se dotýkáme několika témat z oborů astronomie, astrofyziky, chemie, kosmologie a samozřejmě také techniky. Divákům skrze fulldome projekci představíme, jak vesmír vznikal a vyvíjel se. Ukážeme jim Velký třesk, seznámíme je s životními cykly jednotlivých hvězd a přiblížíme jim i vznik chemických prvků potřebných pro život. Chybět nebudou termíny jako například termojaderná fúze, červený trpaslík či supernova a k nim samozřejmě názorné vysvětlení,“ říká Lukáš Durda, jeden z autorů pořadu a vedoucí Planetária.
Mimoto dohlédnete až k těm z nejstarších galaxií, a to prostřednictvím snímků z Hubbleova teleskopu. Rovněž budete mít šanci pozorovat nejrůznější mlhoviny. Máte představu o tom, jak vypadají mlhoviny Helix, Motýlek nebo Zkažené vejce? Řeč ještě přijde na neutronové hvězdy a na původ černé díry
Celý Živák doplňují planetárníci „šprýmovnými“ experimenty. „Pořad je hlavně o interaktivitě mezi námi a diváky, proto je do pokusů zapojujeme. Abychom jim předvedli například zrod hvězd, proměníme lidi originálním způsobem v protony a neutrony,“ doplňuje Durda.
Ke správným pokusům patří i pomůcky. Uvidíte tu Wimshurstův generátor či Astro Blaster. Ten pro představu znázorňuje princip, kterým je hvězdný materiál rozmetáván do vesmíru právě při explozích supernov.
A jak dlouho trvá příprava takového pořadu? „Program jsme chystali a následně pilovali devět měsíců. Momentálně modifikujeme pořad i pro školní skupiny,“ ukončuje Durda.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.