Kolik lidí je v Liberci vlastně na ulici nebo ve vyloučených lokalitách? Trpí nemocemi a mají vůbec svého lékaře? Na to vše by mělo odpovědět mapování terénu, které od pondělí provádí dobrovolníci v krajském městě. Na několikadenní akci spolupracuje vedení města se sociálními službami, Platformou pro sociální bydlení i Agenturou pro sociální začleňování, ale hledá i další dobrovolníky, kteří by chtěli s monitoringem pomoci.
„Jen na základě zpřesněných dat můžeme být schopni nastavit účinná řešení. Akci sledujeme primárně z pohledu projektu Housing first (Bydlení především), který má řešit problém se zabydlováním lidí v bytové nouzi, ale zároveň získáme přehled o všech nejpotřebnějších, jejich historii, dosavadní spolupráci se sociálními službami, akutních i chronických onemocněních apod. Předpokládám, že dohledáme i řadu lidí, kteří dosud nebyli s nikým v žádném kontaktu a jen přežívají na ulici,“ uvedl náměstek primátora pro školství, sociální věci a kulturu Ivan Langr (Změna pro Liberec).
Zhruba desetidenní monitoring ale vyžaduje spoustu dobrovolníků, které město stále hledá. Už proto, že mapování probíhá i v ranních a nočních hodinách. Zájemci se mohou zapsat přímo do elektronického formuláře Houser v googlovském prostředí (goo.gl/X7nXfL), následně je osloví pracovník štábu, nebo mohou kontaktovat oddělení humanitní na telefonním čísle 485 243 184.
„Přímo v terénu chceme na monitoring navázat projekty kontaktní sociální práce a asistenti prevence kriminality, které jsme na konci srpna podali k financování z OPZ v celkovém objemu 13 miliónů. Cílem je daleko aktivnější kontakt s lidmi na ulici, řešení jejich problémů s doklady či zdravím a obecně účinnější sociální práce. To samozřejmě vyžaduje spolupráci úřadů, sociálních služeb i zdravotníků,“ vysvětlil Ivan Langr.
Počet bezdomovců ve stotisícovém Liberci se podle vedení města za poslední dva roky skoro zdvojnásobil. Podle analýzy města žilo v roce 2015 v Liberci 170 lidí bez přístřeší. Bezdomovců v krajském městě přibývá už delší dobu, ještě před pěti lety šlo maximálně o desítky lidí.
Podle Langra je to dáno i tím, že se do Liberce stahují lidé bez domova z celého regionu. „Příčinou je nepochybně větší anonymita krajského města a také více příležitostí k obživě či přenocování,“ uvedl náměstek primátora.
Mezi bezdomovci je podle něj řada lidí se zdravotním hendikepem, duševním onemocněním, závislostí na alkoholu. Asi čtvrtinu tvoří senioři. Obvykle přebývají lidé bez domova v nelegálních příbytcích, opuštěných domech či zahradních chatkách.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.