Miliardový projekt, jehož výsledkem má být nová čtvrť v místech, kde je nyní díra na Perštýně, má zelenou. Liberečtí zastupitelé na včerejším jednání schválili změnu územního plánu, která by měla výstavbu umožnit.
"Pro nás jde o nezbytný a důležitý krok. Územní plán počítal s výstavbou obchodního centra, po změně můžeme vybudovat datové centrum a postavit byty," uvedl zastupitel Jiří Šolc (Starostové pro Liberecký kraj), který se na přípravě soukromého projektu podílí.
Nechtěný památník nepovedeného developerského záměru, který nenazve nikdo z Liberečanů jinak, než „dírou na Perštýně,“ možná do pár let zmizí. Už za pár let by v této lokalitě mohla vyrůst nová čtvrť s inovačním centrem, zástavbou bytů, sportovištěm, parky, domovem důchodců i školkou.
Po více než půlroční přípravě odevzdala v září 2016 společnost Liberecké inovační centrum zpracovanou územní studii pro tuto lokalitu. Pozemky do své dceřiné společnosti vložil Liberecký investiční fond, který je získal v roce 2015.
„Náš projekt se snaží využít neopakovatelnou příležitost vybudovat novou a ucelenou čtvrť města, plnou zeleně a příjemných zákoutí. Věříme, že obyvatelé Liberce ocení nejen to, že zmizí ostudná „díra“ ve středu města, ale i to, že v nově vzniklé čtvrti uplatníme současné přístupy architektury a urbanismu,“ říká manažer projektu Šolc a dodává: „V rámci projektu kromě jiného počítáme například s velkým a bezpečným dětským hřištěm nebo se čtyřmi beach volejbalovými hřišťi. S odborníky ze společnosti Valbek jsme navrhli dopravní řešení, které uleví přilehlému kruhovému objezdu.“
Jámu na Perštýně se snažily odstranit už desítky projektů. Vždy ale skončilo jen u plánů na papíře. „Podle návrhu, který jsem měl možnost vidět, by se mělo jednat o vkusnou, přesto moderní zástavbu," doplňuje primátor Tibor Batthyány (ANO).
Součástí zadání územní studie byl i maximální možný podíl zastavěnosti území, minimální podíl zeleně a povinnost zachování veřejně přístupných ploch. Radnice také stanovila řadu dalších podmínek, které investor zapracoval do územní studie. Jde třeba o pěší spojení urnového háje u krematoria, propojení přilehlých ulic a vytvoření, v centru Liberce chybějících, vodních prvků.
„Naším záměrem bylo navrhnout plnohodnotnou městskou čtvrť s výraznými veřejnými prostranstvími, centrálním parkem a výstavbou, odpovídající svým charakterem jak dané lokalitě, tak skutečnosti, že se nachází ve významném krajském městě,“ říká architekt Petr Šikola, který je jedním z vedoucích autorského týmu. Oproti požadavkům města se projekt ani zdaleka nepřiblížili limitům zastavěnosti, významně překročil požadované plochy zeleně a veřejných prostranství, hřišť a sportovišť.
„Inspiraci jsme hledali i u úspěšných zahraničních projektů, kromě jiného ve Vídni,“ dodává Šikola. Ve spodní části nové čtvrti by mělo být serverové centrum pro uložení počítačových dat. Nad ním bude nepravidelně rozprostřeno více než 20 administrativních budov a zhruba 350 bytů. "Chceme, aby v inovačním centru našli útočiště absolventi univerzity," uzavírá Šolc.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.