Z rozsáhlého areálu v Ralsku zmizí další ruiny. Tři budovy bývalého generálního štábu začaly dnes demolovat stavební stroje. Příští rok chce kraj srovnat se zemí dalších deset budov, které hrozí zřícením. V roce 2018 půjde k zemi objekt bývalé stanice technické kontroly, ubikace a kotelny se skladem uhlí. V následující vlně je naplánována demolice původní čerpací stanice pohonných hmot, vrátnice, administrativního střediska nebo budova kotelny.
V celém rozsáhlém areálu v Ralsku je v současnosti 177 budov v dezolátním stavu. Už v loňském roce šel k zemi dřívější kulturní dům. „Do budoucna plánujeme práce zrychlit. Letos zmizí tyto tři objekty a v příštím roce chceme nechat zbourat dalších deset budov. Pokračovat hodláme i v dalších letech, dokud nebude prostor úplně čistý a bezpečný,“ zdůrazňuje statutární náměstkyně hejtmana Jitka Volfová (ANO).
Po zkušenostech z loňského roku, kdy kraj ušetřil asi milion korun, byla i tato veřejná zakázka vypsána v režimu design&build. Za demoliční práce Liberecký kraj zaplatí v letošním roce 3,2 milionu korun. „Výhodou design&build je, že vybraný zhotovitel zajistí zpracování realizační dokumentace prováděných prací, statického návrhu postupu bouracích prací a technologického postupu při jejich zabezpečení. Výsledkem musí být logicky kompletní odstranění objektů z pozemků,“ vysvětluje náměstek hejtmana pro resort dopravy, investic a veřejných zakázek Marek Pieter (SLK).
Někdejší vojenský prostor Ralsko o rozloze 250 kilometrů čtverečních využívala do počátku 90. let sovětská armáda. K vojenským účelům ale sloužil zhruba od poloviny minulého století. Ralsko patří k lokalitám nejzatíženějším pobytem sovětských vojsk. Největším problémem je letiště Hradčany, kde byla kontaminována podzemní voda i zemina - hlavně leteckými palivy. Liberecký kraj převzal část prostoru od státu v roce 2007.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.