V Libereckém kraji je ještě možné žádat o dotace na výměnu kotlů za ekologičtější. Ve druhé výzvě, která byla zahájena loni 30. listopadu, je k dispozici 135 milionů korun. Kraj předpokládá, že podpoří výměnu zhruba 1460 kotlů, zatím dostal 1060 žádostí. Denně chodí další dvě až tři žádosti.
"Žádosti ještě nemáme zhodnocené, ale odhadujeme, že k dispozici máme finanční prostředky ještě na zhruba 300 žádostí, tedy kolem 30 milionů korun. Žádosti stále přijímáme," uvedla mluvčí krajského úřadu Markéta Žitná. Po špatných zkušenostech z předchozích výzev, kdy podání žádostí provázely dlouhé fronty a dokonce i potyčky, přijímá tentokrát kraj žádosti pouze elektronicky a pak mají lidé čas na doplnění žádosti.
Dotace na výměnu kotlů rozděloval Liberecký kraj poprvé loni, ve dvou výzvách první vlny bylo dohromady k dispozici 149 milionů korun. Přijato bylo zhruba 1800 žádostí. Uspokojeno bylo asi 1315 žadatelů. Proti první výzvě už nelze vyměňovat kotle za čistě uhelné. Musí být kombinované, což znamená, že musí umožňovat spalování uhlí i biomasy. O tyto kotle byl i v předchozí výzvě největší zájem, bylo jich přes 40 procent. "Čtvrtina zájemců tehdy žádala dotaci na tepelná čerpadla," dodala Žitná.
Žadatelé mohou získat od 75 tisíc do 120 tisíc korun podle druhu pořizovaného zdroje tepla. Obyvatelé z oblastí se zhoršenou kvalitou ovzduší mohou navíc dostat ještě 7500 korun. Jde o žadatele z České Lípy, Doks, Mimoně, Jilemnice, Liberce, Stráže nad Nisou, Cvikova, Chotovic, Kamenického Šenova, Nového Boru, Okrouhlé, Radvance, Skalice u České Lípy, Lomnice nad Popelkou, Lažan, Ohrazenic, Přepeř, Turnova a Železného Brodu. Ti, na něž se v minulých výzvách nedostalo, musí žádost stáhnout a podat znovu. "Vzhledem k odlišným podmínkám není možné tyto žádosti přesunout do nové výzvy," dodala krajská radní Radka Loučková Kotasová (ANO).
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.