Už jen posledních několik dní zůstane otevřené Severočeské muzeum. Prvního února své brány na téměř dva roky uzavře a započne rekonstrukce, jakou muzeum nepamatuje. Vznikne bezbariérový přístup, budou se měnit expozice, které budou atraktivnější i pro mladší generace. Organizace se zkrátka posune do 21. století.
K modernizaci ale v muzeu přistupují velmi citlivě. „Budova muzea je sama o sobě exponátem a my ji nemůžeme a ani nechceme měnit,“ vysvětlil již dříve ředitel muzea Jiří Křížek.
Krásu muzea tak chce hlavně využít. „Zmizí koberce a objeví se krásné teraco, využít chceme i nádherný průhled do hlavní lodi muzea. Nové budou i některé vitríny, které lépe vyplní prostor,“ dodal.
Muzeum také získá více prostoru, část administrativy se totiž přesune do sousední vily. A další prostor vzikne vestavbami přímo v muzeu.
Návštěvníci také budou moci nahlédnout do zákulisí muzejních fondů, které jsou obrovské. Muzeum tak vytvoří instalované depozitáře. „Máme tu obrovské množství uměleckého skla, zbraní, textilu, porcelánu a keramiky. Tyto fondy zůstávaly dosud přístupné pouze příležitostně a ve velmi omezeném rozsahu,“ doplnil Křížek.
Hojně diskutovaným tématem je dnes interaktivita. I v muzeu chystají mnoho novinek v tomto směru, pracují zde také s více perspektivami, ze kterých bude možné vidět exponáty. „Samotný exponát je ale pro nás stále to nejdůležitější. Zachováváme důstojnost vystavených předmětů,“ vysvětlil ředitel.
Rekonstrukce se dotkne i technického zázemí expozice dostanou nové osvětlení i klimatizaci, recepci a šatnu pro návštěvníky.
Hotovo by mělo být v listopadu 2019.
Návštěvníci tak mají posledních několik dní na to, aby si prohlédli muzeum tak, jak vypadalo v posledních letech. Úplně poslední výstava se jmenuje příznačně V kůži Liberce. Jedenáct současných libereckých fotografů zachycuje Liberec jako město mnoha tváří.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.