Unikátní dřevěný most v Bystré nad Jizerou na Semilsku převezme od obce Liberecký kraj. Získá ho darem. Dřevěný most věšadlového typu je národní kulturní památkou a kraj ho chce včetně souvisejících pozemků předat do správy Muzeu Českého ráje v Turnově. To se na Semilsku stará o památky krajské úrovně. Most se v loňském roce podařilo s výraznou pomocí kraje zrekonstruovat.
Most přes Jizeru dlouhý více než 30 metrů patří mezi ojedinělé zástupce klasické trojúhelníkové věšadlové mostní konstrukce ve střední Evropě. Za prvním nejbližším podobným by ale zájemci museli cestovat až do Rakouska. V Libereckém kraji žádný podobný most v minulosti zřejmě nebyl. Pro region byly už od středověku typické mosty z kamene. Jedinečnost věšadlového mostu v Bystré je dána nejen způsobem stavby, ale také v použitém materiálu.
"V roce 1922 si ho nechal postavit místní mlynář Janoušek. Trval na dovozu hlavních mohutných trámů z Vítkovic v Krkonoších," doplnila krajská radní pro památkovou péči Květa Vinklátová (Starostové pro Liberecký kraj). Právě horské klima dokázalo podle ní mostu zaručit vysokou hustotu dřeva a tím i jeho vyšší pevnost a dlouhověkost. "Stavitel vybral dobře, protože i přes velkou vytíženost a stáří se most zachoval až do počátku rekonstrukce v autentické a původní podobě," dodala. Při rekonstrukci tesaři místo dožilého smrkového dřeva použili odolnější modřín.
Most byl od roku 2013 v havarijním stavu, Malá obec se 120 obyvateli ale marně na jeho opravu sháněla peníze. Náklady by spotřebovaly tři roční rozpočty. Bystré nakonec pomohl Liberecký kraj a stát. Oprava přišla na bezmála pět milionů korun a trvala přes rok. Ministerstvo kultury dalo na opravu milion korun a 3,85 milionu přidal kraj. "O památku se bude starat muzeum. Variantu, že se o most bude starat krajská správa silnic, jsme volit nechtěli, protože chceme, aby byl udržován o něco intenzivněji, jak se na kulturní památku sluší," dodal hejtman.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.