Po Velikonocích se skoro na dva týdny zastaví provoz na visuté lanové dráze na Ještědu v Liberci. Dvoukabinovou lanovku čeká po zimní sezoně pravidelná revize, navíc se bude měnit jedno z lan. Odstávka začne 3. dubna a pokud nenastanou komplikace, lanovka se znovu rozjede v pondělí 16. dubna.
„Je to trochu loterie. Když jsme měnili lano naposledy, tak u jedné velké kladky, tomu se říká lanáč, jsme museli měnit ložiska a o týden se to protáhlo," uvedl přednosta lanovky Vladimír Štěpán.
Při odstávce proto podle něj budou kontrolovat i lanáče. K nim se mohou dostat právě jen, když je lano sejmuté. Po 12 letech se podle Štěpána bude měnit přítažné lano. „Na něm je dole závaží a na tom se přitěžuje tažné lano, aby byl dostatečný přítlak na poháněcím kotouči," řekl přednosta.
Výměna lana bude stát zhruba 400.000 korun. Na délku má zhruba 1400 metrů a váží kolem tří tun. „Zjednodušeně řečeno se dole lano zapřáhne za kabinu a vyveze za ní nahoru. Původní staré se pak stáhne dolů," nastínil přednosta.
Lanovka na Ještěd jede čtyři minuty, délka trati je 1188 metrů. V nejvyšším bodě se lanovka dostává 30 metrů nad zem. Loni přepravila 287 500 cestujících, využívají ji především turisté z Česka, Německa a Polska.
Zájem o přepravu v letošním roce je zatím podle Štěpána obdobný jako loni, i když počasí není moc příznivé. „Je takové prazvláštní, moc výletní ne," poznamenal. Někteří ale podle něj nahoru vyrazí i za hodně drsných podmínek. „Třeba, když bylo minus 16 stupňů a kvůli větru byla pocitová teplota kolem minus 40, tak někteří vyjeli i s kočárky," dodal.
Dvoukabinou lanovku vybudovala na náklady Československých státních drah chrudimská firma František Wiesner. Její stavba začala 15. června 1932 a do provozu byla dráha uvedena 27. června 1933. V letech 1971 až 1975 byla lanovka modernizována. Opravy a revize se na lanovce dělají dvakrát do roka, vždy před začátkem letní a zimní sezony.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.