U-206 Reichenberg. To je název ponorky, která ve službách nacistického Německa za druhé světové války podnikala bojové mise. Ta třetí koncem roku 1941 se jí stala osudnou a potopila se v Atlantiku. Dodnes leží na jeho dně se znakem Liberce na věži. Nový projekt Severočeského muzea chce celý osud ponorky zmapovat a také ji vyzvednout na pevninu.
Válečné stroje nacistického Německa dostávaly názvy podle důležitých měst Říše. A právě Liberec jako hlavní město Sudet takovým městem byl. A tak se kromě pilotované střely Fi-103 německý název města objevil i u ponorky U-206.
Celkem jich bylo vyrobeno 568 a Reichenberg byl jednou z nich. Její kapitán Herbert Opitz pak z rukou libereckého starosty Eduarda Rohna a krajského zástupce NSDAP Porscheho převzal listiny a patronační dopis.
Na vodu šla ponorka 17. května 1941 a vydala se na celkem tři bojové mise. Z té poslední se ponorka nevrátila, v listopadu v Atlantiku najela na britskou minu a klesla ke dnu. Pravděpodobně v Biskajském zálivu u francouzského pobřeží.
Dosud zde leží, na věži má znak Liberce a uvnitř kroniky města, obrázkové mapy, dopisy a fotografie z Liberce.
A právě osud ponorky Reichenberg se rozhodlo zmapovat Severočeské muzeum, kterému Liberec na projekt Dokumentace ponorky U-206 Reichenberg přidá 185 tisíc korun.
„Cílem projektu je kompletace historie stroje a posádky U-206 Reichenberg, zmapování pohybu U-206 při cestě na poslední bojovou misi, lokalizace a dokumentace vraku U-206, po dohodě s úřady vyzvednutí volných artefaktů vraku, putovní výstava, publikace a dokumentární film, zpracování osudů zachráněných britských pilotů,” uvedla náměstkyně primátora Karolína Hrbková.
Projekt mají na svědomí Ivan Rous z libereckého muzea, Pavel Šercl z Jizerskohorského technického muzea a Petr Fatka z Nautica. O jejich bádání se už dokonce zajímá Discovery Channel, který o něm natočí dokument.
„Nejedná se zde o nějaké zbožné uctívání ponorky jako stroje na zabíjení, naopak se pokusíme uvést téma do velmi širokých souvislostí,“ řekl Ivan Rous.
Městská dotace bude použita na archivní rešerše a poplatky v německých, britských a polských archivech včetně cest, nákup práv k dokumentům, fotografiím a poplatky pro archivy v USA, nákup databází o poloze vraků v Biskajském zálivu, náklady na terénní výzkum v oblasti St. Nazaire, náklady na pronájem lodi se sonarem. Případné potápění k vrakům je financováno z jiných zdrojů.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.