sobota 16. ledna 2021 Ctirad

S čištěním Meandrů Smědé Čmelákovi pomohou studenti z celého světa

Meandry Smědé – vzácné místo na samém konci Frýdlantského výběžku. Tato přírodní rezervace na svých 137 ha poskytuje útočiště mnoha druhům rostlin a živočichů. Středem této říční nivy protéká Smědá, přes 50 kilometrů dlouhý tok, který se díky svému tvaru zanáší odpadky, které do přírody skutečně nepatří. A právě odpadkům zde bude zanedlouho konec.

Počínaje dneškem dorazí na dva týdny do Libereckého kraje dobrovolníci z Francie, Itálie, Turecka, Maďarska, Ruska i České republiky v rámci mezinárodního dobrovolnického projektu. Ten pořádá již počtrnácté spolek Čmelák – Společnost přátel přírody ve spolupráci s INEX-SDA.

Ačkoli se budou práce tradičně soustředit spíše na Nový prales a Mokřady Jablonné, čeká letos studenty poprvé cesta k obci Višňová, kde těchto třináct dobrovolníků pomůže lokalitu vyčistit a zajistit tak její perfektní stav.

„Čištění Meandrů Smědé samozřejmě neomezujeme pouze na dobrovolníky a rádi přivítáme i návštěvníky z řad široké veřejnosti, kteří chtějí pomoci přírodě a strávit čas s lidmi z různých koutů světa,“ zve na akci Jana Pichová, koordinátorka dobrovolníků ve Čmelákovi. Dobrovolníky v Meandrech Smědé najdete 26. 7. 2018 od 10:00 do 16:00. V případě jakýchkoli dotazů volejte 777 749 107.

Čištění Meandrů Smědé je podpořeno z programu Interreg V-A Česká republika – Polsko v rámci projektu „Přeshraniční turistická propagace přírodních hodnot soustavy chráněných území Natura 2000“. Přírodní rezervace Meandry Smědé je součástí soustavy Natura 2000, jejíž cílem je zabezpečit ochranu těch druhů živočichů, rostlin a typů přírodních stanovišť, které jsou z evropského pohledu nejcennější, nejvíce ohrožené, vzácné či omezené svým výskytem jen na určitou oblast.

Jedná se o PR článek. Více info k PR článkům můžete najít ZDE.

Štítky Čmelák, meandry, Smědá

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.