Ve vesmírném stylu byly sobotní oslavy 45. výročí otevření horského hotelu a vysílače Ještěd. Pořadatele k tomu inspirovaly reakce lidí, kteří vidí dominantu Liberce i Libereckého kraje poprvé.
„Když se někdo, kdo Ještěd nikdy neviděl, blíží k Liberci, tak vždy je reakce taková, že nám tady sedí raketa na kopci," uvedla radní kraje Květa Vinklátová, který je jedním z organizátorů oslav. Příchozí si tak mohli na vrcholu kopce dát vesmírné palačinky či kosmickou limonádu, tvořit v mimozemských kreativních dílnách či si pořídit fotografii ve vesmírném fotokoutku.
Návštěvníků dnes bylo řádově tisíce, místy nebylo uvnitř objektu k hnutí. Lidé přicházeli pěšky, přijížděli na kole či auty, dali se vyvézt lanovkou. Velký zájem byl podobně jako v minulých letech o prohlídku vysílače. „Je to jediný den v roce, kdy mají lidé možnost se podívat do prostoru laminátového pláště," uvedl provozovatel hotelu Petr Šmaus.
Základní kámen hotelu a vysílače Ještěd byl položen před 50 lety, patří k nejoriginálnějším architektonickým dílům v Česku. Stavba je národní kulturní památkou a lidé ji zvolili českou stavbou 20. století. Liberecký kraj usiluje o zapsání Ještědu na seznam památek UNESCO. Vlastníkem hotelu a vysílače jsou od roku 2000 České Radiokomunikace, které Ještěd získaly za 85 milionů korun. Od té doby do něj investovaly zhruba stejnou částku.
Plno bylo také v pokojích hotelu, kam měli lidé možnost nahlédnout. Vidět mohli i jeden ze dvou pokojů, které loni získaly původní podobu z doby otevření Ještědu v roce 1973. Když jsou volné, bydlet v nich chce podle Šmause zhruba polovina hostů. Nejplnější bývá hotel v pátek a sobotu.
„Jarní a letní termíny jsou objednané na půl roku až rok dopředu," uvedla manažerka hotelu Milena Lánská. „Znám ale lidi, kteří chtějí u nás být, když je šance, že padá zmrzlý led z věže na plášť Ještědu. To si chtějí užít," dodala. Podle ní mezi ubytovanými převládají Češi, z cizinců jde nejčastěji o Němce.
České radiokomunikace do Ještědu od roku 2000 investovaly asi 85 milionů korun, stavba ale potřebuje další obnovu, jež si podle odhadu vyžádá 200 milionů korun. Investovat se musí do technologických i stavebních částí, největší problémy jsou se vzduchotechnikou a opláštěním. „Připravuje se detailní architektonická studie, ta by měla odpovědět na všechny otázky spojené s pietní obnovou," řekl Tomáš Sova z Českých Radiokomunikací.
Studie by měla být hotová do roka a půl. „Na jejím základě může vzniknout projektová dokumentace pro stavební povolení," dodal Sova.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.