Jak předejít ničivým povodním? Liberecký kraj připravil studii protipovodňových opatření, které by následky měly co nejvíce zmírnit. Jedná se o území mezi Bílým Kostelem, Frýdlantem, Hrádkem a Mníškem, tedy od soutoku s Údolským potokem až po státní hranici.
Původně přitom měla studie řešit celé povodí Lužické Nisy od jejího pramene. „Rada kraje souhlasila s projektem pod podmínkou, že se na něm budou finančně podílet obce, jejichž územní obvody jsou projektem dotčeny. Obce v horním povodí, tedy i město Liberec a většina dalších výše po toku, neprojevily zájem o zapojení do projektu, proto nejsou v řešení zahrnuty,“ vysvětlil hejtman Martin Půta.
V současnosti se řeší, jakým způsobem jednotlivá protipovodňová opatření provést. Projekt se zaměřuje na celou plochu povodí včetně přítoků Lužické Nisy. „Komplexní protipovodňovou ochranu na Lužické Nise a významné snížení škod při povodních pro území Chrastavy, Bílého Kostela nad Nisou, Chotyně a Hrádku nad Nisou není možné zajistit bez větších technických opatření, jako jsou protipovodňové zdi, hráze, zkapacitnění koryta či vytvoření náplavek,“ upřesnil Jiří Löffelmann, radní pro resort životního prostředí, zemědělství a rozvoje venkova.
Opatření by představovala výrazný zásah do stávajícího okolí řeky v obcích. Rovněž jsou svým rozsahem nad rámec zadání projektu. „Považuji za důležité, aby „velká“ protipovodňová opatření na Lužické Nise byla nad rámec stávajícího projektu dále rozpracována a zpracovatel kraji předložil jejich návrh spolu s vyčíslením nákladů. Po komunálních volbách požádáme, aby se do projektu vzhledem k velikosti povodí zapojilo i město Liberec,“ dodal hejtman Půta.
Studie vyjde na necelé čtyři miliony, 85 procent pak získá z evropských dotací.
Chceš nám něco sdělit?Napiš nám