Všesportovní areál Obří sud Javorník nedaleko Liberce je v insolvenci. Jde o další turistický projekt, který na svůj rozvoj získal dotace z Regionálního operačního programu Severovýchod (ROP) a teď krachuje. Liberecký soud zahájil insolvenční řízení 21. září na žádost věřitele, kterým je Equa bank. Domáhá se splacení úvěru a úroků dohromady za více než 73 milionů korun, vyplývá z údajů v insolvenčním rejstříku. Areál zatím zůstává v provozu, nad zimní sezonou ale visí otazník.
Všesportovní areál na Javorníku se veřejnosti otevřel v prosinci 2010. Na jeho výstavbu přispěla více než 99 miliony korun Evropská unie a přes 17 milionů přidal stát. Areál za 200 milionů korun je určen hlavně rodinám s dětmi. Leží ve výšce 650 metrů nad mořem a je součástí přírodního parku Ještěd.
Ve středisku je 1100 metrů dlouhá bobová dráha a čtyřsedačková lanovka, na kterou navazuje 900 metrů dlouhá sjezdovka. V areálu je v zimě i snowpark pro lyžaře a snowboardisty a dětská sjezdovka s provázkovým vlekem. Na vrcholu je restaurace a penzion Obří sud.
Majoritním vlastníkem společnosti se základním kapitálem 4,393 milionu korun byl v době otevření areálu bývalý fotbalový reprezentant Václav Němeček, dnes mu stále patří 70 procent společnosti. V roce 2011 do společnosti vstoupila obec Jeřmanice, která má 27 procent firmy, a třetím společníkem je podle obchodního rejstříku Jan Petrásek.
Starostka Jeřmanic Helena Fiebigerová (NEZ) nedokázala říct, co bude insolvenční řízení znamenat pro blížící se zimní sezonu. „Mám tu informaci od pondělí a bohužel ne od vedení společnosti, teď to řešíme. Od soudu jsme to zatím nedostali," řekla.
Společnost Všesportovní areál Obří sud Javorník se už v roce 2016 soudila kvůli údajnému nezaplacení bobové dráhy, část dodavatel dokonce rozebral a odvezl. Událost vyšetřovala policie. Loni na podzim se exekucí domáhala pražská firma Obermeyer Helika zaplacení bezmála 580 tisíc korun za své služby. Teď se v insolvenčním řízení mohou přihlásit další věřitelé. Zatím je ale podle údajů z rejstříku přihlášena jen pohledávka Equa bank.
V Libereckém kraji nejde o první podobný turistický projekt, který navzdory milionům korun z evropských fondů zkrachoval. Podobně skončily například termální lázně Dům pohody v Chrastavě na Liberecku. Areál za sto milionů korun se turistům otevřel v prosinci 2012, v plánu byla ještě druhá etapa za 120 milionů korun, kterou už se dokončit nepodařilo. O rok později investor zkrachoval. Novým majitelem je od loňského jara Elektra Praha, která pětihektarový areál koupila v dražbě za 30 milionů korun.
Zkrachoval i projekt Družstva PLP Invest, které s dotacemi z EU zrekonstruovalo Libereckou výšinu. Oblíbený cíl turistů má dnes také nového majitele, koupil ji v elektronické dražbě za 17 milionů korun. V konkurzu skončil před dvěma lety také Lázeňský resort Údolí Bratrouchov v Krkonoších, který z ROP získal 35 milionů korun. První hosty přivítali v Bratrouchově na začátku roku 2012. Přestože resort leží nedaleko vyhlášených středisek Harrachov a Rokytnice nad Jizerou, nikdy se ho nepodařilo plně rozběhnout. Insolvenční správce se areál snaží prodat.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.