neděle 8. prosince 2019 Květoslava

Odešel jeden z posledních hrdinů druhé světové války. Zdeňku Nerudovi bylo 98 let

Jablonečák Zdeněk Neruda bojoval za války v jako navigátor v československých jednotkách u britské armády, po komunistickém převratu nakonec skončil ve výrobě. Zakládal Svaz zahraničních vojáků, po revoluci Občanské forum. Zdeněk Neruda zemřel v pátek 5. října ve věku 98 let.

„Odcházejí poslední hrdinové 2. světové války. Měl jsem tu možnost se s panem Nerudou sejít. Jeho příběh patří mezi ty silné a nemělo by se na ně zapomínat," uvedl hejtman Libereckého kraje Martin Půta.

Zděnek Neruda se narodil 12. července 1920 v Brně jako první ze sedmi sourozenců. V roce 1935 se rodina usadila v Jablonci nad Nisou, který musela v roce 1938 po obsazení Sudet zase opustit.

Nerudovi se přestěhovali do Benešova, kde Zdeněk vystřídal několik zaměstnání, v roce 1940 pak vstoupil do armády. V roce 1944 se dostal do Itálie, kde přeběhl na švýcarskou stranu a nakonec se dostal lodí do Anglie, kde se stal navigátorem v královském letectvu.

Po ukončení 2. světové války v květnu 1945 se Zdeněk Neruda vrátil s ostatními zahraničními vojáky zpět do České republiky, do Jablonce nad Nisou, kam se již stačili přestěhovat i jeho rodiče. Zde se seznámil se svojí budoucí manželkou, se kterou se o rok později oženil.

Po převratu v roce 1948 byl postupně přeřazován do podřadnějších zaměstnání až skončil ve výrobě. Během Pražského jara v roce 1968 v Jablonci založil Svaz zahraničních vojáků, uvolněná atmosféra ale dlouho nevydržela.

Zakládal Občanské forum

Po revoluci v roce 1989 ve městě s dalšími kolegy zakládal Občanské forum.

Poslední rozloučení se Zdeňkem Nerudou se uskuteční v pátek 12. října ve 13 hodin v obřadní síni na jabloneckém hřbitově.

Foto Liberecký kraj

Štítky Zdeněk Neruda, válka, Jablonec

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.