pátek 25. září 2020 Zlata

Ještěd začal se zasněžováním. Některým skiareálům v kraji chybí voda

Některým zimním střediskům v Libereckém kraji hrozí, že nebudou mít na začátku sezony dostatek vody na zasněžování. Problémy mohou nastat i v krkonošské Rokytnici nad Jizerou, která je největším skiareálem v kraji. Podle provozovatelů středisek se ale situace ještě může změnit. Většina skiareálů se zasněžováním ještě nezačala, jako první spustil sněžná děla Ještěd v Liberci.

V Rokytnici mají sice plné retenční nádrže, to ale stačí jen na vysněžení necelé třetiny skiareálu se 17 kilometry tratí. „Jinak je vody nedostatek. Co to bude znamenat, nedokáže nikdo říci. Záleží, kolik spadne sněhu," uvedl ředitel skiareálu Vít Pražák. Pro zasněžování podle něj berou vodu z Hudského a Černého potoka, přítok je ale asi jen třetinový než jaký je potřeba pro plný výkon zasněžovacích děl.

Více vody v potocích by potřebovaly i nedaleké Paseky nad Jizerou. „Žádná sláva to není, ale nějaká voda tu je, nádrže máme plné," uvedl za středisko Martin Řípa. Ani v Pasekách k vysněžení jen nádrže nestačí. Řípa věří, že se bude opakovat situace z předchozích let, kdy před zimou zapršelo. „Loni byl podzim prakticky stejný a přišlo to, vody bylo dost," dodal.

V krkonošském Benecku se dostatkem vody nebudou muset zabývat až od příští sezony, v plánu je čtyřnásobné navýšení kapacity retenční nádrže. Nyní plná nádrž stačí na vysněžení třetiny areálu a znovu zaplnit ji letos asi potrvá déle než v předchozích sezonách. „Přítok je samozřejmě menší než minulé roky," řekl starosta obce Jaroslav Mejsnar. Méně vody je i v nedalekých krkonošských Vítkovicích, starosta Milan Rychtr ale doufá, že to stačit bude. „Uvidíme. Není to žádný zázrak, ale není to úplně extrém," dodal.

Harrachov by měl mít na zasněžování dostatek vody. „Odběr máme z Mumlavy a zatím se nezdá, že by měl být problém. Teče kolem 200 vteřinových litrů, máme odběr kolem 50 a minimální průtok je stanoven asi na 130, takže pořád tam je prostor," uvedl za středisko Vlastislav Fejkl.

Ještěd může využít i pitnou vodu

Ze tří středisek Ski bižu v Jizerských horách mohou být problémy v Bedřichově. „Tam bereme vodu z Bílé Nisy a moc toho neteče," uvedl za Ski bižu Pavel Bažant. Na Tanvaldském Špičáku ani Severáku problémy nečeká, voda pro zasněžování se bere z řeky Kamenice.

Plnou retenční nádrž má nyní Ještěd v Liberci. Ani tam ale nestačí na vysněžení celého areálu, potřeba je nádrž až čtyřikrát naplnit. „Není to nejideálnější situace, protože byla poměrně suchá letní sezona," uvedla za areál Renata Balašová. Liberec ale v případě nutnosti může využívat i pitnou vodu, což výrobu sněhu prodražuje v sezoně o statisíce korun.

„Budeme ji brát neradi, ale priorita je pro nás udělat kvalitní areál pro lidi," dodala Balašová. Ještěd začal jako první v kraji zasněžovat, děla jsou v provozu zatím v noci. Poprvé byla spuštěna v sobotu.

Autoři | Foto Skiareál Ještěd

Štítky skiareály, Ještěd, Rokytnice, voda, zasněžování, lyže

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.