Již v roce 2014 vznikla na Krajském úřadu v Liberci tradice Strom splněných přání. Tedy obdarovat potřebné drobnostmi. V této předvánoční aktivitě putovaly dárky pro děti z dětských a azylových domovů. Letos se síly členů rady a zaměstnanců úřadu napnuly směrem k Dětskému diagnostickému ústavu a Středisku výchovné péče Liberec (DDÚ).
Ředitel DDÚ Vladimír Brebta krátce představil ústav, které není zřizované Libereckým krajem, ale jde o příspěvkovou organizaci zřizovanou Ministerstvem školství, mládeže a tělovýchovy. Jde o jediné zařízení tohoto typu na území celého bývalého Severočeského kraje, tedy pro Liberecký i Ústecký kraje. Má kapacitu 48 dětí s tím, že ty zde mají setrvat pouze dva měsíce. „Kvůli táhnoucím se projednáváním o dalším umístění dětí stačí, aby se někdo odvolal, a je to i půl roku,“ posteskl si ředitel.
I přes velmi pestrou skladbu individualit se pedagogům s dětmi podařilo připravit u této příležitosti krásné představení s koledami o příchodu Ježíška na svět. „Děti zpívaly s radostí a plným nasazením. Nenechaly se ničím vyrušit a ty, co nehrály, hltaly každé jejich slovo. A pak zpívaly koledy spolu,“ zhodnotil představení náměstek pro rezort školství, mládeže, tělovýchovy, sportu a zaměstnanosti Petr Tulpa.
V ústavu jsou děti ve věku od 6 let do ukončení povinné školní docházky. Důvody pobytu v DDÚ jsou velmi různorodé. Jde tedy o děti s problematickým chováním ve škole i ve společnosti, týrané, zneužívané či opuštěné, děti mentálně retardované i ty intelektově nadané, děti v krizi z rozvodu rodičů nebo krizi vývojové. O umístění dětí do ústavu rozhoduje soud. „Jde o to je diagnostikovat po příchodu k nám a připravit na odchod do dalšího zařízení ale i na návrat zpět do rodiny,“ doplnil Vladimír Brebta.
Cílem diagnostického pobytu je provést kvalitní diagnostiku, poskytnout první sociální pomoc a kvalitní terapii včetně krizové intervence a nastartovat změny v chování a prožívání, které umožní návrat dítěte zpět do rodiny, pokud je to z hlediska nejlepšího zájmu dítěte možné.
I tyto děti mají své sny a přání. Proto radní a úředníci vyplnili přání 48 dětem, jejichž seznam ústav poskytl. Ti, co nepojedou na vánoční prázdniny do svých rodin, dostanou dárky přímo na Ježíška po typické štědrovečerní večeři u stromečku v ústavu. Ostatní je obdrží po návratu ve svých komunitních skupinách.
Mladé slečny toužily často po kosmetickém balíčku a tělové či vlasové kosmetice, kluci chtěli pod stromeček sportovní potřeby, jimž vévodil florbal. Ti nejmenší pak autíčko či stavebnici lego. Výjimkou ale nebyly ani batohy do školy nebo malá kabelka.