Veterináři v úterý v Libereckém kraji při kontrole aut s potravinami v jednom případě zabavili zhruba 120 kilogramů hovězího masa a nechali zlikvidovat v asanačním podniku. Šlo o maso s neprokazatelným původem, řekl krajský ředitel Státní veterinární správy (SVS) Roman Šebesta.
„To znamená, že nebylo řádně označené a nedalo se ztotožnit s obchodním dokladem," dodal. Podle něj zjistili v kraji pochybení v dalších sedmi případech, k likvidaci potravin ale u ostatních přistoupit nemuseli.
Kontroly začali veterináři provádět kvůli skandálu týkajícím se dovozu hovězího masa z polských jatek, kde byly údajně poráženy nemocné krávy a maso z nich prodáváno na běžný trh. Do ČR se z problematických jatek dostalo zhruba 300 kilogramů hovězího, z toho 137 kilogramů se prodalo spotřebitelům nebo restauracím.
Odkud bylo maso, které na Liberecku zabavili veterináři, se neví. „Byla by to spekulace. Můžeme se opírat o to, co říkal řidič, že bylo původem z České republiky. Ale také mu nemusíme věřit, protože to tak nemuselo být," řekl Šebesta. Přímo u přepravovaných potravin podle něj v kraji zjistili pochybení ještě v jednom případě. „Nebylo to ale tak závažné, že bychom museli dělat nějaké opatření ve vztahu k tomu zboží," řekl.
Veterina bude s celníky a policisty v kontrolách pokračovat do čtvrtka a v kraji má podle Šebesty vybráno ke kontrole pět míst, která bude pravidelně střídat. „Jsou to vstupy do republiky z polské strany a hlavní tahy, kterými mohou zásilky proudit," dodal.
Nejčastějším pochybením dnes byly nenahlášené zásilky - v pěti případech. „To se předalo k došetření na místě určení," uvedl krajský ředitel. Pracovníci veteriny v takových případech kontrolovali potraviny v místě vykládky. Poslední osmá závada byla podle Šebesty administrativního rázu.
Kontroly v Libereckém kraji byly například u Rynoltic na Liberecku, kde veterináři prověřovali i auta s masem z českých jatek. „Je to potřeba. Nemyslím si o těch kontrolách nic špatného," řekl jeden z řidičů Robin Prošek. Kontrola ani její průběh ho nepřekvapily. „Párkrát už mě stavěli. Vždy jsem to měl v pořádku, akorát jednou mi chyběly kódy k masu. Jak jsem spěchal, tak jsem na ně zapomněl," dodal.
Kontrola jednoho auta zabrala veterinářům deset až 15 minut. Podle vedoucí oddělení veterinární hygieny v Liberci Jitky Dvořákové se při kontrolách zaměřují na stav vozidla, doklady, registrace i podmínky přepravy. „Zda je dodržovaná hygiena, jestli je živočišný produkt označený, jestli se dá vysledovat původ," uvedla Dvořáková. U masa se kontroluje i teplota, zda je v době použitelnosti či zda je chráněné před kontaminací. V případě pochyb mohou podle Dvořákové odebrat i vzorky na rozbor.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.