Uplynulá zima byla podle meteorologů bohatá na srážky a čtvrtá nejteplejší za posledních deset let. Během prosince, ledna a února spadlo na území republiky o čtvrtinu víc srážek, než bývá v tomto období obvyklé. Na doplnění deficitu zásob zejména podzemních vod to ale nestačilo.
Průměrná teplota vzduchu během meteorologické zimy 2018/2019 dosáhla 0,4 stupně Celsia, což je o 1,7 stupně víc než normál z let 1981 až 2010. Teplé měsíce byly prosinec a únor, zatímco leden hodnotí meteorologové jako teplotně normální.
Nejteplejším dnem letošní zimy byl 28. únor, kdy celostátní průměrná teplota vyšplhala na 7,7 stupně. V tento den maximální denní teplota vzduchu na některých stanicích přesahovala 18 stupňů. Naopak nejchladněji bylo 22. ledna s průměrnou teplotou minus 8,1 stupně.
Nejteplejší zima za posledních deset let byla v letech 2015/2016, kdy průměrná teplota 1,8 stupně byla o 3,1 stupně vyšší než dlouhodobý průměr. „Naopak nejchladnější zimy v posledních deseti letech byly zimy 2009/2010 a 2010/2011 s průměrnou teplotou minus 2,6 a minus 2,7 stupně Celsia," uvedli meteorologové.
Uplynulá zima byla bohatá na sníh, nadprůměrné množství srážek spadlo v prosinci a lednu. „Bohužel ani na sníh poměrně bohaté zimní období nedokázalo deficit zásob vod, zejména v podzemních vodách, zcela doplnit. Celkové množství sněhu bylo sice nadprůměrné, ale zejména díky velkým sněhovým zásobám v horských oblastech. V nižších nadmořských výškách se sněhové zásoby vytvořily jen přechodně a v omezené míře. Nestačilo to však k dostatečnému doplnění zásob podzemních vod zejména na jižní a střední Moravě a v Polabí," uvedl hydrolog ČHMÚ Jan Daňhelka. „Bohužel jsou tak vytvořeny předpoklady, aby v případě podprůměrných srážek v následujících týdnech vývoj směřoval ke vzniku sucha i v jarním období roku 2019," dodal.