Počasí dnes-4 °C, zítra-5 °C
Sobota 2. prosince 2023  |  Svátek má Blanka
Bez reklam

Suvenýrové eurobankovky zoo v Liberci se prodaly za 4,5 hodiny

Unikátní suvenýrové eurobankovky s motivem liberecké zoo se během pondělí prodaly všechny. ZOO dala k dispozici 3500 kusů, poslední se prodala čtyři a půl hodiny od zahájení prodeje. Výtěžek z prodeje po odečtení nákladů za emisi zůstane zoo.

Jsme spokojení, jaký byl o ně zájem," uvedla Klára Baláková z liberecké ZOO. Podle ní ale očekávali, že suvenýrové bankovky s nominální hodnotou nula euro prodají takto rychle. „Varovali nás už ze slovenské zoo Bojnice, že je u nich o ně obrovský zájem. A můžu si tipnout, že víc než 50 procent, možná až 70 či 80 procent byli Slováci, kteří je u nás kupovali," uvedla Baláková. Prodej eurobankovky je podle ní i po odečtení souvisejících nákladů pro zoo ziskový. „S ohledem na smlouvu ale částku sdělit nemůžeme," uvedla Baláková. Sběratelé v Liberci zaplatili za koupi suvenýrových eurobankovek dohromady skoro 300 tisíc korun.

Čekali celou noc

Už ráno v 8:00 před otevřením zahrady stálo ve frontě asi 100 lidí. Mezi prvními byli hlavně Slováci, někteří na zahájení prodeje čekali celý den, od nedělních 8:00. „Bál jsem se, že zájem bude velký a náklad je malý," řekl Martin z Trenčína, který byl ve frontě mezi prvními. Nebyla to jeho první získaná sběratelská eurobankovka, ve sbírce jich má asi 20.

Speciální eurobankovka vyšla ke 115. výročí založení liberecké zoo. Hlavním motivem na bankovce jsou zvířata, která zoo charakterizují - slon, takin a orlosup. Najednou si bylo možné zakoupit pět suvenýrových bankovek, někteří si je chodili kupovat opakovaně. „Hlavně Slováci se otočili třeba i desetkrát," dodala Baláková. Museli přitom absolvovat celý okruh kolem zoo - od budovy ZooExpo ve spodní části zahrady vyjít ven a přes park běžet zpět na konec fronty u vchodu v horní části zoo. „Dokud je nevyprodají, tak budu běhat dokola," řekl ráno Palo Lipták z Bratislavy. Přijel o víkendu, i když na Slovensku vrcholil hokejový šampionát. „My (hokejový tým) jsme už vypadli dřív," připomněl.

Opakovaně si chodil bankovky kupovat i Michal Kovač z Bratislavy. „Nejsou jen pro mě, ale i známé, kamarády, kteří mi na ně dali peníze," uvedl. Od 5:00 byl ve frontě další Slovák, Josef Slávik ze Žiliny. Ve sbírce má už asi 100 sbírkových eurobankovek, hlavně ze Slovenska. „Mám i první českou, kde je Praha, druhá česká je teď Liberec," uvedl. Zájem o bankovku byl ale i mezi českými sběrateli, od 2:30 byl ve frontě Petr Dvořák z Prahy. „Chtěl jsem mít jistotu, že budu mezi prvními," řekl.

Eurobankovka pro ZOO

Suvenýrové bankovky jsou vyrobené z bavlněného papíru, který se používá při výrobě skutečných eurobankovek. Zároveň také obsahují některé ochranné prvky jako pravé eurobankovky, emise má speciální sériové číslování. „Koncept nulových eurových suvenýrů pochází z Francie, kde ho v roce 2015 vytvořil Richard Faille. A jeho hlavní filozofií je podpora turismu a propagace významných turistických lokalit Evropy," uvedla již dříve mluvčí liberecké zoo Barbara Tesařová. V emisi pro libereckou zoo bylo vyrobeno 5000 kusů, 500 si nechala zoo pro své potřeby a 1000 firma, která bankovky tiskla. V Liberci se dnes jedna prodávala za 80 korun či 3,50 euro. Na aukru je již někdo začal nabízet za 749 korun.

Autoři | Foto ZOO Liberec

Štítky zoo, Liberec, bankovka, eurobankovka, zoologická zahrada, Slovensko, Praha, Bratislava, Bojnice, Petr Dvořák, Evropa, Francie

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Suvenýrové eurobankovky zoo v Liberci se prodaly za 4,5 hodiny  |  Společnost  |  Zprávy  |  Liberecká Drbna - zprávy z Liberce a Libereckého kraje

Můj profil Bez reklam

Přihlášení uživatele

Uložené články mohou používat pouze přihlášení uživatelé.

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.