Počasí dnes8,8 °C, zítra8,2 °C
Sobota 22. března 2025  |  Svátek má Leona
Bez reklam

Aktuálně

Liberecká galerie rozkvetla uměním světového umělce Milana Kunce, augsburgskými sbírkami a tvorbou studentů TUL více...

Obnova bývalého Casina v Liberci má začít ještě na jaře. Město vyjde na 41 milionů více...

Sezóna na hradech a zámcích v kraji začne 5. dubna. Památky chystají pro návštěvníky řadu novinek i oblíbených akcí více...

Dnes je světový den vody, navštivte při této příležitosti otevřené malé vodní elektrárny a vodní díla v kraji více...

V Novinách pod Ralskem na Českolipsku hořel rodinný dům. Jeden z obyvatel se nadýchal zplodin a byl odvezen do nemocnice více...

Horní patro pavilonu tropů v ZOO prošlo kompletní rekonstrukcí, uvnitř prší a je tam i vodopád

Tisková zpráva | Foto ZOO Liberec

Jako v tropickém deštném pralese se nyní mohou cítit návštěvníci Zoo Liberec, kteří zavítají do pavilonu tropů. Celé jeho horní patro prošlo modernizací a domov v něm najdou zcela nové vzácné druhy exotického ptactva.

S příchodem letních prázdnin se návštěvníkům opět otevřelo horní patro pavilonu tropů. Všechny expozice prošly četnými stavebními i zahradnickými úpravami a nyní se v nich už zabydlují první tropičtí opeřenci. Místo několika původních menších voliér zde vznikly čtyři prostornější, které bude obývat i více ptačích druhů současně.

Slučování výběhů

„Trendem moderních zoologických zahrad je slučování výběhů a expozic, a i my se snažíme tyto tendence následovat,“ říká ředitel liberecké zoo David Nejedlo.

„Nové expozice jsou obydleny pouze ptáky z oblasti jihovýchodní Asie. Jejich chovem navazujeme na naši úspěšnou ochranářskou kampaň Silent forest (Ztichlý les), které Zoo Liberec předsedá, a do které se zapojilo již dalších 250 zoologických zahrad z celého světa. Prostřednictvím chovu těchto vybraných druhů se snažíme poukázat na problémy drastického a leckdy i nevratného ubývání ptačích druhů v této části světa a zároveň se chceme podílet na jejich záchraně právě chovem v lidské péči. Nebýt koordinovaného chovu v zoologických zahradách, o některé z asijských pěvců bychom na naší planetě už dávno nenávratně přišli,“ vysvětluje zoolog a kurátor chovu ptactva Jan Hanel.

Koruáč i zoborožec

Momentálně zbrusu nové expozice obývá například korunáč Sclaterův, zoborožec rýhozobý, majna Rothschildova či zoborožec tmavý a další ohrožené druhy zvířat budou postupně přibývat. „O jaké ptáky půjde, si necháme jako překvapení. Mohu však potvrdit, že z chovatelského hlediska se jedná o velice zajímavé a málo chované druhy,“ doplňuje Hanel.

Součástí jedné z expozic je i uměle vybudovaný vodopád, další zase zdobí přírodní bambusové dekorace. Ty dopřávají chovaným jedincům více klidu a možnosti úkrytu, kterých v původních malých celoskleněných voliérách mnoho neměli. V „tropáku“ byl nově nainstalován i mlžný a rosící systém, jež může čas od času přítomné návštěvníky osvěžit. Lehký déšť společně s vysokou vlhkostí vzduchu navozují v pavilonu tu pravou atmosféru tropického deštného pralesa.

Chceš nám něco sdělit?Napiš nám

Napiš do redakce

Pošli nám tip na článek, reakci na daný článek nebo jakoukoliv zpětnou vazbu.

* Soubor není povinné přikládat.
Napište první písmeno abecedy.

Štítky ZOO Liberec, pavilon tropů, zoo, ptáci, zoologická zahrada, pavilon, Zoologická zahrada Liberec, vodopád, Jan Miloslav Haněl, Jihovýchodní Asie

Horní patro pavilonu tropů v ZOO prošlo kompletní rekonstrukcí, uvnitř prší a je tam i vodopád  |  Společnost  |  Zprávy  |  Liberecká Drbna - zprávy z Liberce a Libereckého kraje

Můj profil Bez reklam

Přihlášení uživatele

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.